USA. Burza tropikalna Nicholas zbliża się do Teksasu. W Houston już są zalane autostrady

Świat
USA. Burza tropikalna Nicholas zbliża się do Teksasu. W Houston już są zalane autostrady
Reuters/NOAA
Prawie cała linia brzegowa stanu Teksas została objęta ostrzeżeniem.

Burza tropikalna Nicholas zbiera siły i grozi przekształceniem się w Teksasie w nocy z poniedziałku na wtorek w huragan, który może przynieść do pół metra deszczu w części wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. W Houston już są zalane autostrady.

Krajowe Centrum Huraganów (NHC) ostrzega, że Nicholas może przekształcić się w huragan przed dotarciem do północno-zachodniego wybrzeża Zatoki Meksykańskiej.

 

ZOBACZ: Kanada. Huragan Larry nad Nową Fundlandią. Wiatr wieje z prędkością 130 km/h

 

Szybkość wiatru w centrum burzy przekracza już 180 km/godz.

Ostrzeżenie przed powodziami

Według ABC News prawie cała linia brzegowa stanu Teksas została objęta ostrzeżeniem przed potencjalnymi tzw. błyskawicznymi powodziami. Lokalne media informowały w poniedziałek wieczorem o zalaniu autostrad w Houston.

 

Krajowa Służba Pogodowa (NWS) wydala ostrzeżenie przed "zagrażających życiu powodziami, zwłaszcza na obszarach silnie zurbanizowanych".

 

Mogą one wystąpić w najbardziej wysuniętej na północ części wybrzeża Zatoki Meksykańskiej oraz na południowym zachodzie Luizjany.

Ulewy i silny wiatr

Nicholas zagraża obszarowi od Port Arawia, położonego na wschód od Corpus Christi do przełęczy San Luis. Alerty dotyczą też Houston, największego miasta stanu Teksas, nawiedzonego wcześniej przez huragan Harvey oraz burzę tropikalną Imelda w 2019 roku.


O godz. 20 w poniedziałek, czasu lokalnego, NHC informowało o ulewnych deszczach, silnych wiatrach i gwałtownych falach związanych ze sztormem w części środkowego i górnego wybrzeża Teksasu. Wiatr osiągał prędkość 112 km/godz. i przemieszczał się na północny-wschód z prędkością niecałe 20 km/godz.


Według amerykańskiego radia publicznego NPR z powodu zagrożenia powodziowego okręg szkolny w Houston odwołał na wtorek zajęcia.

"Monitorujemy burzę bardzo dokładnie"

Miasto podjęło kroki aby zminimalizować skutki żywiołu. Wzniesiono dziesiątki barier przeciwpowodziowych. Przygotowano też pojazdy ratownicze przystosowane do akcji w warunkach wysokiego stanu wody.


- Monitorujemy tę burzę bardzo, bardzo dokładnie - zapewniał burmistrz Houston Sylvester Turner.

 

Władze miejskie informowały, że zaczynają dostrzegać "miejsca o wysokim poziomie wody na autostradach".

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie