Indie. Znaleźli diament wart miliony. Szukali go 15 lat

Świat
Indie. Znaleźli diament wart miliony. Szukali go 15 lat
Pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne
Diament zostanie wystawiony na aukcji.

Czterej górnicy dzierżawiący na spółkę działki w Indiach, by poszukiwać na nich klejnotów, znaleźli po 15 latach skarb. Nieoszlifowany diament o wadze ponad 8 karatów został wyceniony na 4 mln rupii. Kamień jest w depozycie i zostanie sprzedany na aukcji surowych kryształów 21 września.

Czterech górników wykopało 8,22-karatowy diament w dystrykcie Panna w stanie Madhya Pradesh w Indiach. Agencja Press Trust of India (PTI) podała, że mężczyźni poszukiwali klejnotów od blisko 15 lat.

Skarb w wydzierżawionym gruncie

Ratanlal Prajapati wraz z trzema wspólnikami dokonał odkrycia na wydzierżawionej działce w wiosce Hirapur Tapariyan niedaleko miasta Panna, w regionie o tej samej nazwie, który słynie z wydobycia drogocennych minerałów. Prajapati podkreślał, że wraz z kolegami latami szukał skarbu w różnych kopalniach.

 

ZOBACZ: Powstało najtwardsze szkło świata, które jest w stanie zarysować diament

 

Lokalni eksperci sądzą, że kamień może kosztować nawet 4 mln rupii, czyli około 210 tysięcy złotych. Sanjay Kumar Nishra, który przejął kamień w depozyt powiedział, że będzie wystawiony na aukcji na lokalnej giełdzie wraz z innymi klejnotami.

 

- Przez ostatnie 15 lat dzierżawiliśmy małe działki, ale nie znaleźliśmy żadnego diamentu. Od pół roku wydobywaliśmy na wynajętym terenie w Hirapur Tapariyan i byliśmy zaskoczeni, gdy znaleźliśmy kamień o wadze 8,22 karata - powiedział inny z górników, Raghuvir Prajapati.

Pieniądze pójdą na edukację dzieci

Raghuvir Prajapati zdradził, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży kamienia przeznaczy na zapewnienie swoim dzieciom edukacji.

 

Urzędnicy mieli powiedzieć agencjom, że dochód ze sprzedaży surowych brylantów zostanie przekazany górnikom po odliczeniu kosztów i podatków.

 

ZOBACZ: Szwajcaria. Największy diament oszlifowany w Rosji trafi pod młotek

 

Aukcja największego kamienia i 139 mniejszych odbędzie się 21 września.

 

Agencja PTI cytuje urzędników, którzy powiedzieli, że okręg Panna oddalony o ponad 380 km od stolicy stanu Bhopal, ma złoża diamentów o łącznej wartości szacowanej na 1,2 miliona karatów.

hlk/grz / Polsatnews.pl / "Hindustan Times"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie