Afganistan. Samolot pakistańskich linii lotniczych PIA odleciał z Kabulu z 80 pasażerami

Świat
Afganistan. Samolot pakistańskich linii lotniczych PIA odleciał z Kabulu z 80 pasażerami
PAP/EPA/STRINGER
Dzisiaj rano w Kabulu wylądował pierwszy międzynarodowy samolot komercyjny, od momentu przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów.

Dzisiaj rano w Kabulu wylądował pierwszy międzynarodowy samolot komercyjny od momentu przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów.

"Dzisiaj (poniedziałek-PAP) Boeing 777 linii lotniczych PIA wylądował w Kabulu z dwoma pasażerami o 9.45 czasu lokalnego (7.15 w Polsce). W drodze powrotnej zabrał ze sobą na pokładzie 80 pasażerów" - przekazał rzecznik pakistańskich linii lotniczych PIA Abdullah Hafeez.

 

ZOBACZ: Szef Pentagonu: Al-Kaida może odrodzić się w Afganistanie. USA gotowe, aby temu zapobiec

 

Hafeez powiedział, że na środę planowany jest kolejny lot pakistańskiego przewoźnika. Nie wiadomo, czy linie lotnicze PIA będą chciały ustanowić stałe połączenie do Kabulu.

Pierwsze loty od ewakuacji

Pierwszy po 30 sierpnia międzynarodowy lot pasażerski z Kabulu, ale nie komercyjny, miał miejsce w czwartek, gdy katarskimi liniami ze stolicy Afganistanu odleciało ok. 200 osób. Drugi samolot do Kataru odleciał w nocy z piątku na sobotę ze 158 osobami na pokładzie.

 

Podróżni to przede wszystkim Amerykanie, osoby posiadające zieloną kartę w USA, Niemcy, Kanadyjczycy, Francuzi, Holendrzy, Belgowie.

 

Wcześniej trwająca ponad dwa tygodnie ewakuacja ze stolicy Afganistanu zakończyła się 30 sierpnia, gdy z lotniska w Kabulu odleciał ostatni amerykański samolot. Łącznie w tym czasie ewakuowano z miasta ponad 123 tys. cudzoziemców i Afgańczyków. 

 

ZOBACZ: ONZ: talibowie łamią złożone obietnice, nakazują kobietom, żeby zostawały w domach

Przejęcie władzy przez talibów

Po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały większość swoich wojsk z Afganistanu, dużą część terytorium tego kraju zajęli talibowie. 15 sierpnia talibowie wkroczyli do stolicy kraju Kabulu i przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim. Wcześniej prezydent Afganistanu Aszraf Ghani opuścił miasto i wyjechał z Afganistanu.

 

W ubiegłym tygodniu talibowie ogłosili powstanie rządu tymczasowego. Premierem zostanie mułła Mohammad Hasan Achund, wicepremierem mułła Abdul Ghani Baradar, ważne ministerstwa obejmą mułła Mohammed Jagub i Siradżuddin Hakkani.

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie