USA. Szczepienia dzieci możliwe jeszcze jesienią. Eksperci liczą na Pfizera

Świat
USA. Szczepienia dzieci możliwe jeszcze jesienią. Eksperci liczą na Pfizera
PAP/EPA/ETIENNE LAURENT
Obecnie preparat Pfizera otrzymują w USA osoby mające 12 lat lub więcej. Tak samo jest w Polsce

Eksperci ds. zdrowia ze Stanów Zjednoczonych spodziewają się, że Pfizer w październiku otrzyma zgodę, by jego preparat przeciw COVID-19 podawać dzieciom od piątego roku życia. Działoby się to w tzw. trybie awaryjnym. Takiego scenariusza nie wykluczał wcześniej dr Anthony Fauci, główny doradca Białego Domu ws. koronawirusa.

Jak podaje Reuters, amerykańscy urzędnicy zajmujący się zdrowiem publicznym uważają, że preparat Pfizera może zostać zatwierdzony dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat jeszcze w październiku.

 

ZOBACZ: Media: Izraelscy pielgrzymi wracali do kraju z podrobionymi testami. Premier zapowiada surowe kary

 

Specjaliści spodziewają się bowiem, iż producent zbierze wystarczającą ilość danych, aby złożyć stosowny wniosek do Agencji ds. Żywności i Leków. Szczepionka Pfizera w przypadku najmłodszych byłaby stosowana w trybie awaryjnym.

Media: także Moderna chce, by jej szczepionkę podawano dzieciom

O takim scenariuszu mówił wcześniej dr Anthony Fauci, który doradza prezydentowi Joe Bidenowi w sprawie pandemii. - Jeśli badania udowodnią, że szczepionka jest bezpieczna dla dzieci, to w październiku będzie można używać produktu Pfizera (by szczepić dzieci - red.) - stwierdził, cytowany przez Reutera.

 

Według Fauciego, również preparat Moderny w tym roku może zostać zatwierdzony dla dzieci w wieku 5-11 lat. Obecnie w USA szczepionką Pfizera szczepi się osoby mające 12 lat i starsze.

 

Modernę otrzymują pełnoletni, lecz do Agencji złożono wniosek o zgodę na szczepienie nastolatków tym preparatem.

wka/pdb / New York Post / Reuters / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie