Słowacja. Trwają przygotowania do wizyty papieża Franciszka. "Nie przyciąga jak papież Polak"

Świat
Słowacja. Trwają przygotowania do wizyty papieża Franciszka. "Nie przyciąga jak papież Polak"
AP
W Bratysławie niewiele jest oznak rozpoczynającej się w niedzielę po południu trzydniowej pielgrzymki papieża.

Papież Franciszek przylatuje na Słowację w niedzielę po południu. W Bratysławie nic nie świadczy o tym, że będzie tu tak dostojny gość. W mieście nie widać watykańskich flag ani wizerunków papieża.

W stolicy Słowacji Bratysławie niewiele jest oznak rozpoczynającej się w niedzielę po południu trzydniowej pielgrzymki papieża Franciszka, chociaż spędzi tutaj cały poniedziałek.

 

ZOBACZ: Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Papież: wyrażam radość

 

Nie ma papieskich flag, banerów z wizerunkiem ojca świętego. W centrum Bratysławy jest katolicki klub, w którego dużych oknach od ulicy nie ma ani jednego zdjęcia Franciszka, ani żadnego plakatu.

 

Kilkaset metrów dalej jest księgarnia, która specjalizuje się w wydawnictwach kościelnych. W jednym z okien zmieszczono chyba wszystkie wydane na Słowacji książki o papieżu. Obok katedry św. Marcina, przy murach obronnych od kilku tygodni wisie jeden baner z fotografią Franciszka, z logo pielgrzymki i jej mottem: "Z Maryją i Józefem na drodze za Jezusem".

"Trochę to dziwne"

Na samym gmachu katedry, na rusztowaniach stojących od południowej strony zawieszono płachtę obrazującą, jak po remoncie ma wyglądać część nawy i absydy. Od tej strony Franciszek wejdzie na spotkanie z biskupami, księżmi i katechetami. Identyczne rusztowania po stronie północnej zostało odsłonięte.

 

ZOBACZ: Papież Franciszek o Afganistanie: w takich historycznych momentach nie możemy pozostać obojętni

 

- Trochę to dziwne. Byłem przy pielgrzymkach Jana Pawła II i wówczas na ulicach były dekoracje. Cała droga, którą pokonywał była ozdobiona jak na święto- powiedział 70-letni emeryt z Bratysławy Peter Augustin.

 

Jego kolega, Stanislav Kolesar powiedział, że ma nadzieję, iż inaczej będą wyglądać Preszów, Koszyce lub Szasztin – miejscowości, które obok Bratysławy odwiedzi Franciszek. Takim ocenom towarzyszą utyskiwania na ograniczenia w ruchu. Do centrum nie będzie można wjechać. Trzeba się liczyć z korkami w bocznych ulicach i paraliżem komunikacji miejskiej.

80 tys. zarejestrowanych

Ostateczne liczby osób, które zarejestrowały się na spotkania z papieżem, biskupi mają podać po zakończeniu rejestracji, czyli po północy z niedzieli na poniedziałek.

 

Dotąd na spotkania z papieżem zarejestrowało się około 80 tys. osób. To dużo mniej niż planowali organizatorzy pielgrzymki, którzy mówili o możliwości przyjęcia nawet 400 tys. osób.

 

W mediach trwają debaty o przyczynach takiej sytuacji, która jaskrawo kontrastuje z atmosferą pielgrzymek Jana Pawła II.

"To było poczucie wolności"

- Kiedy Jan Paweł II był w Rożnawie, ludzie siadali na łące, rozmawiali, modlili się wspólnie i chłonęli atmosferę i euforię. To było poczucie wolności - siedzieć na łące i czekać na papieża, to było prawie jak duchowy happening - wspomina analityk internetowego konserwatywnego "Dziennika Postoj" Imrich Gazda. Uważa, że wiele osób nie zdecydowało się na rejestrację, ponieważ Franciszek nie przyciąga ich jak pochodzący z sąsiedniego kraju papież Polak.

 

- Zamiast się rejestrować, szczepić, siedzieć godzinami w wyznaczonych sektorach wolę obejrzeć pielgrzymkę w telewizji. Będą transmisje, do których przyzwyczaiłam się podczas pandemii – powiedziała wychodząca z jednego z kościołów w centrum miasta Katarina Varaczkova.

 

Przyznała, że podobnie chcą postąpić jej przyjaciółki, z którymi spotyka się w świątyni.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie