Niemcy. Kontrwywiad ostrzega przed dwoma tysiącami potencjalnych terrorystów

Świat
Niemcy. Kontrwywiad ostrzega przed dwoma tysiącami potencjalnych terrorystów
Pixabay
Kontrwywiad w Niemczech ocenił, że zwłaszcza młodzi ludzie mogą być podatni na islamistyczne treści, które zradykalizują ich i zachęcą do przeprowadzenia zamachu

Około dwóch tysięcy islamistów przebywających w Niemczech uznajemy za "szczególnie niebezpiecznych" - przyznał Thomas Haldenwang, szef tamtejszego kontrwywiadu. Kierowany przez niego Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) obawia się też wzrostu zagrożenia terroryzmem w Europie po triumfie talibów w Afganistanie.

Szef BfV Thomas Haldenwang stwierdził, że lista dwóch tysięcy nazwisk zawiera "wszystkich, których podejrzewa się o zdolność do przeprowadzenia aktów terroru, w tym zamachów". Powiedział to gazecie "Tagesspiegel" w 20. rocznicę zamachów na World Trade Center i Pentagon.

 

ZOBACZ: George W. Bush przemawiał w rocznicę ataku na WTC. "Dzieci plugawego ducha"

 

Deutsche Welle uściśliło, że liczba niebezpiecznych islamistów jest wyższa niż ta z policyjnego rejestru. BfV rejestruje takie osoby jako "zagrożenie" nawet jeśli nie popełnili karalnego czynu, czego nie robi Federalny Urząd Kryminalny.

BfV: terroryści mogą znów organizować się w Europie

Według tej drugiej instytucji, tzw. "osób zagrażających" jest 551, a dodatkowo 536 osób uznano za "powiązane", czyli mogące udzielać wsparcia "zagrażającym", np. w zakresie logistyki.

 

ZOBACZ: Peru. Nie żyje Abimael Guzman, założyciel Świetlistego Szlaku

 

BfV przygotowuje się na wzrost zagrożenia terroryzmem w Niemczech po tym, jak władzę w Afganistanie na nowo przejęli talibowie. Instytucja obawia się, że triumf bojowników może przekonać zwłaszcza młodych do ich wizji świata. W jej ocenie istnieje też ryzyko, że terroryści zaczną "intensywniej reorganizować się" w całej Europie.

 

Thomas Haldenwang zapewnił jednak, że odpowiedni departament w BfV jest zorganizowany tak, aby poradzić sobie z nowymi zagrożeniami.

wka/pdb / Deutsche Welle / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie