Trump o Bidenie: "wyszedł na głupca", talibowie wieszają flagi. Krytyka USA w rocznicę 11 września

Świat
Trump o Bidenie: "wyszedł na głupca", talibowie wieszają flagi. Krytyka USA w rocznicę 11 września
Reuters
Talibowie symbolicznie podkreślili przejęcie Kabulu w rocznicę 11 września

- Przywódca naszego kraju wyszedł w Afganistanie na głupca i nie rozumiał, co tam się dzieje - oznajmił były prezydent USA Donald Trump w orędziu wideo z okazji 20. rocznicy zamachów 11 września. Tego samego dnia talibowie podnieśli swoją czarno-białą flagę na budynku pałacu prezydenckiego w Kabulu.

W opublikowanym w sobotę filmie wideo Trump podkreślił, że 20. rocznica zamachów jest smutnym dniem nie tylko ze względu na same zamachy, ale też ze względu na "sposób, w jaki zakończyła się nasza wojna przeciwko tym, którzy dokonali takiej szkody naszemu krajowi".

Trump: Biden wyszedł na głupca

Były prezydent ocenił, że prezydent Joe Biden "wyszedł na głupca", a przez złe planowanie i niezrozumienie sytuacji jego administracja ponosi winę za śmierć ofiar zamachu w Kabulu.

 

ZOBACZ: USA. Leokadia Głogowski pracowała 11 września na 82. piętrze WTC. "Zastanawiałam się, jak umrę"

 

"To 20. rok tej wojny i powinien być rokiem zwycięstwa, honoru i siły. Zamiast tego Joe Biden i jego nieudolna administracja poddała się w porażce" - powiedział polityk, który w 2020 r. zawarł z talibami porozumienie o wyjściu sił USA.

 

Trump nie wziął w sobotę udziału w żadnej z oficjalnych ceremonii upamiętniających zamachy 11 września, choć zapowiedział, że odwiedzi miejsce tragedii w Nowym Jorku po zakończeniu uroczystości z udziałem Bidena i byłych prezydentów Clintona i Obamy. Wieczorem polityk ma komentować walkę bokserską 58-letniego Evandera Holyfielda w kasynie w Hollywood na Florydzie.

Flaga nad Pałacem Prezydenckim

- 11 września nowy premier talibów mułła Mohammad Hasan Akhund podniósł ceremonialnie flagę talibanu, oficjalnie rozpoczynając pracę 33-osobowego rządu tymczasowego - powiedział tego samego dnia Ahmadullahh Muttaqi.

 

ZOBACZ: 11 września. Donald Trump będzie komentował walkę bokserską Evandera Holyfielda z Vitorem Belfortem

 

20. rocznica zamachów na World Trade Center ma miejsce zaledwie kilka tygodni po chaotycznym wycofaniu się USA z Afganistanu i powrocie do władzy talibów, którzy udzielili schronienia sieci terrorystycznej al-Kaida założonej przez Osamę bin Ladena, która przeprowadziła ataki w USA.

 

Grupa bojowników, jak informuje AP, namalowała również swój sztandar na bramie wjazdowej budynku ambasady USA.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie