Piotr Duda, szef "Solidarności": w Polsce nie ma praworządności w obszarze związków zawodowych

Polska
Piotr Duda, szef "Solidarności": w Polsce nie ma praworządności w obszarze związków zawodowych
PAP/Andrzej Grygiel
Szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podczas sobotnich uroczystości w Dąbrowie Górniczej

- Korporacje prowadzące biznes w Polsce traktują związki zawodowe jako zło konieczne. Albo po prostu z nimi walczą - stwierdził w sobotę lider NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Dodał, że artykuł konstytucji mówiący o pracowniczych związkach "nie wygląda różowo". Ocenił, że w kontekście takiego zrzeszania się "w naszym kraju nie ma praworządności". Duda apelował też do unijnej komisarz Věry Jourovej.

W sobotę Piotr Duda, szef NSZZ "Solidarność", przemawiał podczas 41. rocznicy podpisania Porozumienia Dąbrowskiego w Dąbrowie Górniczej. Przypominał o historii podpisania dokumentu, jak i powstania związku, którym dowodzi.

 

ZOBACZ: Premier Słowenii poparł Polskę w sporze z Komisją Europejską. "Prawo Unii nie jest nadrzędne"

 

Mówił też o konkursie "Pracodawca Przyjazny Pracownikom" pod patronatem prezydenta RP, mającym wyróżnić przedsiębiorców stosujących się do prawa pracy oraz respektujących prawo do zrzeszania się w związki zawodowe.

Piotr Duda: związki zawodowe złem koniecznym dla korporacji

Jak stwierdził Piotr Duda, "można by powiedzieć, że jest tak pięknie, ale jednak nie jest". - Artykuł 12 Konstytucji, który mówi o wolności zrzeszania się w związku zawodowe, i że Rzeczpospolita Polska gwarantuje wolność tworzenia związków, nie wygląda tak różowo - ocenił Duda, cytowany przez "Tygodnik Solidarność".

 

Jego zdaniem, "szczególnie globalne korporacje prowadzące biznes w Polsce traktują związki zawodowe jako zło konieczne". - Albo po prostu z nimi walczą - ocenił szef "S".

 

ZOBACZ: Węgry. Minister sprawiedliwości: solidaryzujemy się z Polską w związku z decyzją KE

 

Przypomniał, że "szczególnie modnym słowem" jest ostatnio "praworządność". - Słyszymy je od brukselskich elit w stosunku do naszego kraju. W Polsce nie ma praworządności w obszarze art. 12 i ustawy o związkach zawodowych - stwierdził Piotr Duda.

Apel szefa "S" do Jourovej. "Aby szukała rozwiązań wspólnie z rządem RP"

Następnie lider NSZZ "Solidarność" mówił o unijnej komisarz Věrze Jourovej, wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej, odpowiedzialnej za "wartości i przejrzystość".

 

- Jeśli pani komisarz obnosi się tak z koszulką "Konstytucja", to z tego miejsca apeluję, aby wspólnie z polskim rządem szukała narzędzi, aby w XXI wieku nie wyrzucano pracowników za działalność związkową - powiedział.

wka/pdb/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie