Wysoka liczba zakażeń w Polsce. "Dominują trzy województwa"

Polska
Wysoka liczba zakażeń w Polsce. "Dominują trzy województwa"
Polsat News
Andrusiewicz przekazał, "że w "całej Polsce mamy wskaźnik w wysokości 1,33 na 100 tys. osób

Najwięcej nowych zakażeń potwierdza się w trzech województwach - lubelskim, podlaski i podkarpackim - podkreślił w rozmowie z Polsat News rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Polityk dodał, że w tych regionach wskaźnik R (tzw. współczynnik reprodukcji wirusa) jest kilkukrotnie wyższy niż dla całego kraju.

- Jeśli porównamy ostatni tydzień do tego poprzedniego, to zauważymy, że wybijają się wyraźnie trzy województwa jeśli chodzi o wskaźnik zakażeń - mówił w rozmowie z Polsat News rzecznik ministerstwa zdrowia.

 

Andrusiewicz odniósł się w rozmowie do bieżących danych dotyczących wskaźnika R, nazywanego również współczynnikiem reprodukcji wirusa. Wskaźnik ten informuje o tym, ile osób statystycznie może zainfekować jeden zakażony; wartość wyższa niż 1 świadczy o tym, że epidemia jest na fali wznoszącej, wartość poniżej 1 oznacza, że słabnie.

 

Jak doprecyzował wiceminister, w "całej Polsce mamy wskaźnik w wysokości 1,33 na 100 tys. osób, w województwie lubelskim to 3,57, w podlaskim 3,40, a w podkarpackim ponad 2 i to te województwa dominują". 

 

 

ZOBACZ: Wykryto niebezpiecznego wirusa w Indiach. "Zabija 75 proc. zainfekowanych"

 

Andrusiewicz zaznaczył też, że "co nie powinno dziwić, w tych województwach mamy najniższy poziom zaszczepienia".

 

Minister Zdrowia Adam Niedzielski wielokrotnie zapowiadał już, że przy wprowadzaniu ewentualnych obostrzeń, znaczenie będzie mieć nie tylko wskaźnik zachorowalności, ale też poziom wyszczepienia społeczeństwa. Ponadto restrykcje mają być wprowadzane regionalne, na poziomie powiatów.

Szczepienia dzieci 

Rzecznik resortu zdrowia pytany o zwiększone ryzyko zachorowań wśród dzieci, zapewnił, że w Polsce nie obserwuje się trendu, z którym mierzą się np. Stany Zjednoczone, gdzie rośnie liczba chorych i hospitalizowanych dzieci.

 

 

WIDEO: Najmniej szczepień i najwięcej zakażeń. "Dominują trzy województwa"

 

- W Polsce 670 tys. dzieci w jest w pełni zaszczepionych - zaznaczył Andrusiewicz, dodając, że to wynik "bez akcji szczepień prowadzonej w szkołach". Przypomniał, że "ona dopiero się rozpocznie i liczymy, że liczba zaszczepionych dzieci wzrośnie". 

 

Rzecznik resortu zdrowia przekazał też, że jedną dawkę preparatu przyjęło około 30 proc. uprawnionych do szczepień dzieci.

 

ZOBACZ: USA. Rośnie liczba przypadków COVID-19 wśród dzieci. "Rozprzestrzenia się jak pożar"

Nowe dane z Ministerstwa Zdrowia

Według dzisiejszych danych resortu zdrowia Mamy 510 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

 

Z powodu Covid-19 oraz chorób współistniejących zmarło 6 osób. Dzień wcześniej informowano o 533 zakażeniach i 11 zgonach. Z kolei tydzień temu o 390 nowych zachorowaniach.

 

 
 
laf/zma/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie