Korzystne rozstrzygnięcia za łapówki. Wśród zatrzymanych przez CBA jest b. wiceprezydent Krakowa

Polska
Korzystne rozstrzygnięcia za łapówki. Wśród zatrzymanych przez CBA jest b. wiceprezydent Krakowa
CBA
Do zatrzymań doszło w czwartek

Centralne Biuro Antykorupcyjne we wspólnej akcji z policją zatrzymało pięć osób, które miały wręczać i przyjmować łapówki w zamian za korzystne rozstrzygnięcia spraw administracyjnych w Krakowie - wynika z uzyskanych informacji. Zatrzymano m.in. byłą wiceprezydent miasta Elżbietę K. i szefów Izby Przemysłowo-Handlowej.

Wydział Komunikacji społecznej Biura poinformował, że do zatrzymań doszło w czwartek, a zatrzymani, to prezydent i dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, były dyrektor wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa oraz Zastępca Dyrektora Zarządu Dróg Miasta Krakowa - Janina P.

 

ZOBACZ: Warszawa. Były agent CBA oskarżał Marka Kuchcińskiego. Teraz sam został oskarżony

 

W ocenie śledczych była zastępczyni prezydenta Krakowa wykorzystywała swoje wpływy w poszczególnych Wydziałach krakowskiego magistratu tak, aby pracownicy tych urzędów wydawali korzystne rozstrzygnięcia dla deweloperów obsługiwanych przez konkretną, prywatną spółkę.

Będą kolejne zatrzymania

Zatrzymani przez funkcjonariuszy krakowskiej delegatury CBA przy współpracy z wydziałem do walki z korupcją komendy wojewódzkiej policji w Krakowie mają usłyszeć w nadzorującej śledztwo Prokuraturze Okręgowej w Krakowie zarzuty korupcyjne obejmujące lata 2018-19 - podał wydział.

 

Wydział zaznaczył, że są to pierwsze zatrzymania w tej sprawie, ale planowane są kolejne czynności.

Urząd wydał oświadczenie

W przekazanym PAP oświadczeniu Urząd Miasta Krakowa odniósł się do zatrzymań miejskich urzędników, których w czwartek dokonało CBA. Instytucja wskazała, że "nie posiada wiedzy na temat śledztwa prowadzonego przez organy ścigania".

 

"W związku z zatrzymaniem (...) informujemy, że Urząd Miasta Krakowa nie posiada wiedzy na temat śledztwa prowadzonego przez organy ścigania, a tym samym nie ma możliwości odniesienia się do sytuacji" - napisano w przesłanej informacji.

 

ZOBACZ: Małopolskie. Pijana kobieta zatrzymana przez policję. Tłumaczyła, że jedzie na odwyk

 

W oświadczeniu zadeklarowano "wolę pełnej współpracy zarówno z prokuraturą prowadzącą śledztwo, jak i z CBA", a także wyrażono nadzieję, że "jakiekolwiek wątpliwości dotyczące działalności pracowników samorządowych zostaną jak najszybciej wyjaśnione".

 

"Nie przesądzamy o winie, jednak ze względu na dobro śledztwa i Pani Dyrektor (z-cy dyrektora zarządu dróg - red.), do czasu wyjaśnienia sprawy zostanie ona przesunięta na inne stanowisko" - czytamy w oświadczeniu.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie