Prezydent Krakowa prosi KE, aby indywidualnie oceniała działania miasta na rzecz LGBT+

Polska
Prezydent Krakowa prosi KE, aby indywidualnie oceniała działania miasta na rzecz LGBT+
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Jacek Majchrowski apeluje

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wystosował w środę pismo do Komisji Europejskiej, w której apeluje o indywidualną ocenę działań miasta na rzecz osób LGBT+, niezależnej od decyzji podejmowanych przez władze województwa małopolskiego.

- Kraków jest domem dla wszystkich – uważam, że mieszkańcy Krakowa nie zasługują na ponoszenie konsekwencji z tytułu decyzji, głównie o charakterze politycznym, podejmowanych przez władze regionalne, a dyskryminujących społeczność LGBT+ - podkreślił Majchrowski.

 

W piątek zastępca dyrektora generalnego departamentu polityki regionalnej Komisji Europejskiej Normunds Popens poinformował władze pięciu polskich województw m.in. małopolskiego o wstrzymaniu prac nad programem REACT-EU, który ma zminimalizować gospodarcze i społeczne skutków pandemii COVID-19. KE jest zaniepokojona, że uchwały dotyczące LGBT przyjęte przez sejmiki pięciu województw mogą naruszać prawo UE dotyczące niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną.

 

ZOBACZ: KE chce wyjaśnień od władz pięciu polskich województw. Chodzi o "strefy wolne od LGBT"

 

"Zablokowanie naszemu miastu możliwości skorzystania ze środków i innych instrumentów unijnych byłoby dla nas wysoce niesprawiedliwe oraz mogłoby zachwiać naszym przekonaniem o wsparciu Komisji Europejskiej dla działań podejmowanych przez nasze miasto na rzecz promocji idei otwartości i wzajemnego szacunku" - wskazał w liście Majchrowski.

W Krakowie "nie powstanie żadna strefa"

Prezydent przypomniał, że "w Krakowie nie powstała i nie powstanie żadna strefa, która miałaby kogokolwiek wykluczać", oraz to, że samorząd Krakowa to organ, który "samodzielnie decyduje o swoich sprawach, podejmuje określone działania i rozwiązuje konkretne problemy z myślą o zaspokajaniu potrzeb mieszkańców".

 

Majchrowski wskazał w liście dotychczasowe działania Krakowa na rzecz zwiększania tolerancji i akceptacji, w tym powołanie rady ds. równego traktowania, a także pełnomocniczki prezydenta ds. polityki równościowej.

 

"W lipcu 2020 r. prezydent wystosował apel do mieszkańców Krakowa, podkreślający, że sprzeciwia się mowie nienawiści i dyskryminacji osób LGBT+ i ponad wszystko będzie stać na straży równych praw, gwarantowanych w Konstytucji RP" - napisano w dokumencie.

"Otwarty Kraków"

Urząd miasta, tak, jak i inne miejskie instytucje – przypomniano w liście - aktywnie angażują się w organizację wielu wydarzeń i projektów o tematyce równościowej, m.in. festiwalu "Maj Równości", programu "Otwarty Kraków", a także programu ICORN zapewniającego azyl prześladowanym twórcom. W tym roku prezydent Majchrowski objął patronat honorowy nad Marszem Równości, który przeszedł ulicami miasta w sierpniu.

 

29 kwietnia 2019 roku sejmik województwa małopolskiego, w którym większość ma PiS, 22 głosami "za" przyjął deklarację "w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych". Napisano w niej, że "sejmik województwa małopolskiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele naruszają podstawowe prawa i wolności zagwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej konstytucji, a także ingerują w porządek społeczny". Radni zadeklarowali w dokumencie "wsparcie dla rodziny opartej na tradycyjnych wartościach oraz obronę systemu oświaty przed propagandą LGBT zagrażającą prawidłowemu rozwojowi młodego pokolenia".

 

ZOBACZ: Stanowisko ws. LGBT. Lubelscy radni podtrzymali decyzję

 

W połowie lipca Komisja Europejska wystosowała list do małopolskich samorządowców z informacją o możliwości wstrzymania funduszy unijnych w przypadku, jeśli deklaracja - zdaniem KE naruszająca prawa mniejszości seksualnych - nadal będzie obowiązywać.

 

20 sierpnia Sejmik Województwa Małopolskiego nie uchylił kontrowersyjnej deklaracji, o co wnosiła opozycja. Za pozostaniem przy obecnie obowiązującym dokumencie głosowało 23 radnych, 14 było przeciw.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie