Polska wysyła transport z pomocą humanitarną dla Wietnamu

Polska
Polska wysyła transport z pomocą humanitarną dla Wietnamu
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Ładowanie samolotu transportowego z pomocą humanitarną

W środę, w związku z sytuacją pandemiczną, realizowany jest wylot transportu z przekazywaną przez rząd RP pomocą humanitarną dla Wietnamu. Wysyłany jest głównie sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej - poinformowało w środę biuro Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Wylot transportu realizowany jest do Wietnamu (Ho Chi Minh) z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Jak poinformował RARS, wysyłany jest głównie sprzęt medyczny (respiratory – 70 szt., kardiomonitory – 50 szt. pompy infuzyjne – 367 szt.) i środki ochrony osobistej (FFP2 – 5 000, kombinezony – 5 000, rękawiczki – 400 000, przyłbice – 10 000). Całkowita wartość pomocy to ponad 14 milionów złotych. Zostanie ona przekazana bezpośrednio władzom miasta Ho Chi Minh, gdzie w tej chwili jest bardzo ciężka sytuacja epidemiologiczna.

 

Pomoc przygotowała RARS wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Siłami Zbrojnymi.

500 tys. szczepionek

Jest to kolejny transport z pomocą dla tego kraju. 20 sierpnia br. wysłano do Wietnamu ponad 500 tys. dawek szczepionki firmy Astra Zeneca przeciwko Covid-19.

 

ZOBACZ: Białoruś. ONZ i Czerwony Krzyż dostarczyły pomoc migrantom

 

MSZ informowało, że pula szczepionek skierowanych do Wietnamu pochodziła z nadwyżek znajdujących się w rządowych zasobach i została rozdysponowana przez Ministerstwo Zdrowia Wietnamu zgodnie z lokalnym zapotrzebowaniem. Darowizna miała także wesprzeć szczepienia cudzoziemców, za które odpowiedzialne są wietnamskie służby medyczne. Polacy przebywający w Wietnamie mogli zarejestrować się na szczepienia poprzez zamieszczone na stronie Ambasady RP w Hanoi formularze - podkreślało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

- Ważnym elementem walki z pandemią COVID-19 są szczepienia. Niestety w Wietnamie brakuje wystarczającej liczby dawek, by zabezpieczyć szczepienia dla wszystkich chętnych - podkreślał resort.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie