Meksyk. Sąd Najwyższy podjął decyzję ws. karania za aborcję

Świat
Meksyk. Sąd Najwyższy podjął decyzję ws. karania za aborcję
AP
Zdjęcie ilustracyjne

We wtorek Sąd Najwyższy Meksyku jednogłośnie orzekł, że karanie za dokonanie aborcji jest niezgodne z konstytucją. - To historyczny krok w kierunku realizacji praw kobiet - skomentował sędzia SN Luis Maria Aguilar.

Sąd Najwyższy Meksyku we wtorek jednogłośnie orzekł, że karanie aborcji jest niezgodne z konstytucją. Sędziowie swoją decyzją unieważnili część przepisów dotyczących karania za aborcję, obowiązujących w stanie Coahuila.

 

Chodziło między innymi o prawo do karania karą więzienia kobiet, które przerwały ciąże, nawet jeśli była ona wynikiem gwałtu.

 

ZOBACZ: Abp Gądecki: nie pandemia, lecz aborcja stanowi największe zagrożenie dla życia ludzkiego

"Historyczna decyzja" SN

Orzeczenie Sądu Najwyższego Meksyku otwiera drzwi do możliwości uwolnienia kobiet uwięzionych za aborcję oraz - jak spekulują media - zliberalizowania prawa aborcyjnego.

 

Sędziowie SN Meksyku zgadzają się, że decyzja w tej sprawie to "historyczny krok" w kierunku realizacji praw kobiet w tym kraju. - To przełom w historii kobiet, szczególnie tych najbardziej narażonych - komentował prezes Sądu Arturo Zaldívar.

 

Może to również doprowadzić do tego, że amerykańskie kobiety w stanach takich jak Teksas zdecydują się podróżować na południe od granicy, aby przerwać ciążę. Szczególnie, że kilka stanów USA podjęło ostatnio kroki w celu ograniczenia dostępu kobiet do aborcji.

 

ZOBACZ: "Bezprecedensowy atak na prawa kobiet". Biden o zakazie aborcji w Teksasie

Nowe restrykcyjne prawo aborcyjne w Teksasie

Z początkiem września w Teksasie weszła w życie ustawa zakazująca aborcji po wykryciu bicia serca płodu, tj. około 6. tygodnia ciąży. To pierwsze tak daleko idące ograniczenie aborcji w USA.


Teksańska ustawa, przyjęta w maju, jest jedną z kilku podobnych uchwalonych przez władze stanów, jednak wszystkie pozostałe były dotąd blokowane przez sądy, nim zaczęły obowiązywać. Tym razem, mimo wniosku o zastosowanie środka tymczasowego, Sąd Najwyższy USA nie podjął dotychczas żadnej decyzji, w efekcie pozwalając na wejście teksańskiej ustawy w życie.

zma/prz/PAP, npr.org
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie