Korea Południowa. Pies uratował 90-letnią właścicielkę z demencją. Został wyróżniony przez władze

Świat
Korea Południowa. Pies uratował 90-letnią właścicielkę z demencją. Został wyróżniony przez władze
zdj. ilustracyjne/ Pixabay/ Foundry

Pies o imieniu Baekgu, który "dokonał niewiarygodnego cudu" i uratował od śmierci z wyziębienia swoją 90-letnią, cierpiącą na demencję właścicielkę, został wyróżniony jako pierwszy "honorowy pies ratownik" w Korei Południowej - podała stacja CNN.

90-letnia mieszkanka powiatu Hongseong o nazwisku Kim zaginęła 25 sierpnia. Na podstawie nagrań z kamer monitoringu ustalono, że wyszła z wioski w towarzystwie małego białego psa. Zaginionej w ulewnym deszczu szukała policja, straż pożarna i ochotnicy.

"Mogłaby nie przeżyć, gdyby nie pomoc Baekgu"

Znaleziono ją 40 godzin później na polu ryżu, dwa kilometry od domu. Kobieta przewróciła się na podmokłej ziemi i nie mogła się podnieść. Otoczona wysokimi roślinami, nie była widoczna z zewnątrz. Mogłaby nie przeżyć, gdyby nie pomoc Baekgu – oceniła w poniedziałek policja.

 

 

Pies był przy niej przez cały czas, a gdy zapadła noc, ochłodziło się i zaczęło padać, ogrzewał ją swoim ciałem. Władze przypisały mu uratowanie kobiety również dlatego, że zlokalizowano ją za pomocą drona wykrywającego temperaturę, który namierzył właśnie czuwającego przy niej czworonoga.

 

ZOBACZ: Redaktorzy pism medycznych apelują o ograniczenie zmian klimatu dla ochrony zdrowia

 

90-latka dochodzi do siebie w szpitalu, a Baekgu został oficjalnie wyróżniony – straż pożarna mianowała go pierwszym w Korei Płd. honorowym psem ratownikiem. Na zdjęciach z ceremonii widać go z kwiatowym wieńcem na szyi oraz przyozdobioną kokardami budą i tortem.

Baekgu jest adoptowany

- W trudnych czasach Covid-19 Baekgu dokonał niewiarygodnego cudu i poruszył wszystkich – powiedział gubernator prowincji Chungcheong Południowy, Jang Seung Dzo.

 

Rodzina Kim adoptowała Baekgu trzy lata temu po tym, jak zaatakował go większy pies. - Baekgu szczególnie lubi moją matkę i teraz wydaje się, że oddał przysługę. Bardzo się martwiłam, gdy mama zaginęła na wiele godzin w deszczu. Jestem wdzięczna, a Baekgu jest częścią naszej rodziny – powiedziała córka uratowanej Szim Geum Sun.

jo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie