Wielka Brytania. Media: rząd rozważa w październiku krótki lockdown

Świat
Wielka Brytania. Media: rząd rozważa w październiku krótki lockdown
Polsat News
Liczba chorych na Covid-19 w brytyjskich szpitalach zbliża się do 8 tys.

W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii zarejestrowano 209 zgonów z powodu Covid-19, co jest najwyższą liczbą od 9 marca, a łączny bilans z minionych siedmiu dni - 948 - jest aż o 39 proc. wyższy niż był w poprzednich - wynika z opublikowanych we wtorek danych.

Wprawdzie wszystkie te liczby są do pewnego stopnia efektem statystycznym - bilanse podawane we wtorki są zwykle najwyższe, bo uzupełniane są w nich zaległe dane z weekendu, a poprzedni weekend był przedłużony, stąd punkt odniesienia był niższy - jednak wyraźnie widać, że krzywa zgonów stopniowo wzrasta.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Komisja Szczepień: korzyści ze szczepień zdrowych dzieci są mało prawdopodobne

 

Wzrasta również liczba zakażeń - w ciągu minionej doby wykryto ich prawie 37,5 tys., czyli o ponad 5 tys. więcej niż tydzień wcześniej, a w ciągu ostatnich siedmiu dni ponad 269 tys. - o prawie 14 proc. więcej niż w poprzednich siedmiu dniach.

 

Dotychczasowy bilans epidemii w Wielkiej Brytanii to prawie 7,06 mln wykrytych zakażeń, z powodu których zmarły 133 483 osoby.

Wprowadzą lockdown?

We wtorek dziennik "i" napisał, że rząd rozważa w październiku krótki lockdown w celu przerwania łańcuchów transmisji wirusa, jeśli dane, zwłaszcza dotyczące hospitalizacji, nadal będą rosły w tym tempie.

 

ZOBACZ: Izrael. Ekspert wzywa, by zacząć przygotowywać się na czwartą dawkę szczepionki

 

Liczba chorych na Covid-19 w szpitalach zbliża się do 8 tys., czyli poziomu, który po raz ostatni był widziany pod koniec maja.

 

Lockdown miałby zostać wprowadzony przy okazji tygodniowej przerwy w trakcie semestru szkolnego.

Rzecznik zaprzecza

Informacjom "i" zaprzeczyło ministerstwo edukacji, które oświadczyło, że nie ma takich planów, a także rzecznik premiera Borisa Johnsona, ale wiceminister zdrowia ds. szczepień Nadhim Zahawi już nie wykluczył tego w tak kategoryczny sposób.

 

Zapytany o to powiedział, że wszystko zależy od tego czy podawanie trzeciej dawki szczepionki dla osób starszych i mniej odpornych będzie dobrze szło. Z tym, że decyzji w sprawie tego, kiedy ma się rozpocząć jej podawanie jeszcze nie podjęto.

 

Do tej pory przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 88,8 proc., a obie - 80,1 proc. mieszkańców Wielkiej Brytanii powyżej 16. roku życia.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie