Franciszek apeluje o przyjęcie afgańskich uchodźców

Świat
Franciszek apeluje o przyjęcie afgańskich uchodźców
PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
Franciszek pozdrowił wiernych zgromadzonych na modlitwie Anioł Pański w Watykanie. Papież oświadczył, że modli się za afgańskich uchodźców

Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o przyjmowanie uchodźców z Afganistanu i zapewnienie im ochrony. Zapewnił także o swej modlitwie o to, aby młodzi Afgańczycy mogli się uczyć, a wszyscy obywatele tego kraju żyli w pokoju i braterstwie.

Zwracając się do wiernych zgromadzonych na modlitwie Anioł Pański w Watykanie papież powiedział: "W tych burzliwych chwilach, w których Afgańczycy szukają schronienia, modlę się za tych najsłabszych wśród nich. Modlę się o to, aby wiele krajów przyjęło i chroniło tych, którzy szukają nowego życia".

 

ZOBACZ: "Dzień Solidarności z Afgańczykami". Caritas Polska prowadzi zbiórkę dla uchodźców z Afganistanu

 

- Modlę się także za wewnętrznych uchodźców, aby dostali konieczną pomoc i ochronę. Niech młodzi Afgańczycy otrzymają edukację, niezbędne dobro dla rozwoju ludzkiego. Oby wszyscy Afgańczycy, zarówno ci w ojczyźnie, jak i w drodze i w krajach, które ich goszczą, mogli żyć w godności, w pokoju i braterstwie ze swoimi sąsiadami - oznajmił Franciszek.

 

 

Zapewnił o swej modlitwie za ludność USA dotkniętą przez uderzenie huraganu Ida, za ofiary i o wsparcie dla tych, którzy cierpią z powodu żywiołu.

Franciszek odwiedzi Węgry i Słowację

Papież zapowiedział również swoją podróż najpierw do Budapesztu, a następnie na Słowację w dniach od 12 do 15 września.

 

- W przyszłą niedzielę udam się do Budapesztu na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Po mszy moją pielgrzymkę będę kontynuował przez kilka dni na Słowacji, a zakończy ją w środę wielka uroczystość ku czci Matki Bożej Bolesnej, patronki tego kraju - mówił nawiązując do mszy, którą odprawi w sanktuarium w Szasztinie.

 

ZOBACZ: Afganistan. Talibowie informują o opanowaniu Doliny Pandższeru i kontroli nad całym krajem

 

- To będą zatem dni naznaczone przez adorację i modlitwę w sercu Europy - dodał Franciszek.

 

Pozdrowił tych, którzy przygotowali tę podróż oraz wszystkich czekających na niego. - Ja także pragnę ich spotkać - zaznaczył i poprosił wiernych o to, by towarzyszyli mu modlitwą.

 

- Zawierzam wizyty, które złożę, wstawiennictwu wielu heroicznych wyznawców wiary, którzy głosili w tych miejscach świadectwo Ewangelii wśród wrogości i prześladowań - powiedział.

Życzenia z okazji żydowskiego nowego roku

Papież nawiązał też do zbliżającego się żydowskiego nowego roku Rosz ha-Szana i uroczystości Jom Kipur i Sukkot.

 

- Z serca kieruję moje życzenia dla wszystkich braci i sióstr religii judaizmu. Niech nowy rok będzie bogaty w owoce pokoju i dobra dla tych, którzy wiernie podążają drogą prawa Boga - mówił Franciszek.

 

Przypomniał, że w niedzielę przypada wspomnienie liturgiczne świętej Matki Teresy z Kalkuty, zmarłej 5 września 1997 roku założycielki zgromadzenia Misjonarek Miłości.

 

- Pozdrawiam wszystkie Misjonarki Miłości, zaangażowane na całym świecie w często heroiczną służbę - podkreślił.

kmd/pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie