Włochy. Sąd: 15-latek może zaszczepić się przeciwko COVID-19 mimo sprzeciwu ojca

Świat
Włochy. Sąd: 15-latek może zaszczepić się przeciwko COVID-19 mimo sprzeciwu ojca
Pixabay/MiamiAccidentLawyer
Sąd, który przyznał rację matce, podkreślił w uzasadnieniu decyzji, że ojciec nie wziął pod uwagę woli syna

Sąd w Monzy na północy Włoch zezwolił na zaszczepienie 15-latka przeciwko COVID-19, na co nie wyraża zgody jego ojciec. Rodzice chłopca, który chce się zaszczepić, by móc uprawiać sport, rozpoczęli sądową batalię.

Agencja Ansa podała w piątek, że na szczepienie niepełnoletniego syna zgodziła się jego matka, z którą mieszka po rozwodzie rodziców.

 

ZOBACZ: Nowy rok szkolny. Naczelna Rada Lekarska apeluje do uczniów i rodziców o szczepienie się na COVID-19

 

Ojciec początkowo zgodził się na szczepionkę, ale ostatecznie nie podpisał dokumentu argumentując, że istnieje niewielkie prawdopodobieństwo zarażenia się koronawirusem w przypadku jego syna i że jest ono mniejsze niż ryzyko powikłań po zastrzyku.

"Ojciec nie wziął pod uwagę woli syna"

Sąd, który przyznał rację matce, podkreślił w uzasadnieniu decyzji, że ojciec nie wziął pod uwagę woli syna. Sprzeciw mężczyzny według sądu był nieuzasadniony.

 

Choć szczepienie nie jest obowiązkowe, "władze sanitarne i naukowcy utrzymują, że nie ma dla niego przeciwwskazań i jest konieczne nie tylko dla jednostek, ale także po to, by zapanować nad pandemią" - brzmi uzasadnienie sądu z Lombardii.

 

Sędziowie jednocześnie zwrócili się do pediatry nastolatka, by ocenił, czy istnieje w jego przypadku ryzyko powikłań, a jeśli go nie ma, by szanując jego wolę wydał orzeczenie, że kwalifikuje się do szczepienia.

 

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie