OdNowa - stowarzyszenie byłych posłów Porozumienia. Ma działać w ramach Zjednoczonej Prawicy

Polska
OdNowa - stowarzyszenie byłych posłów Porozumienia. Ma działać w ramach Zjednoczonej Prawicy
Jarosław Gowin i Marcin Ociepa na Kongresie wyborczym Porozumienia, 27 czerwca 2021 r.

Posłowie Marcin Ociepa, Anna Dąbrowska-Banaszek, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Andrzej Gut-Mostowy oraz senator Tadeusz Kopeć powołali stowarzyszenie OdNowa RP, które będzie działało w ramach Zjednoczonej Prawicy i klubu PiS. - Nic się u nas nie zmienia - wyjaśniał Ociepa.

Byli politycy związani z Jarosławem Gowinem i Porozumieniem o powołaniu stowarzyszenia poinformowali w piątek podczas konferencji prasowej w Sejmie.

 

ZOBACZ: Najnowszy sondaż Kantar. Prawo i Sprawiedliwość i Koalicja Obywatelska z takim samym wynikiem

 

Jak przekazał Marcin Ociepa, wspólnie z posłami Anną Dąbrowską-Banaszek, Grzegorzem Piechowiakiem, Wojciechem Murdzkiem, Andrzejem Gut-Mostowym, senatorem Tadeuszem Kopciem i prezydentem Chełma Jakubem Banaszkiem złożyli w czwartek do sądu okręgowego wniosek rejestracyjny stowarzyszenia OdNowa Rzeczypospolitej Polskiej.

"Zjednoczona Prawica wyborem strategicznym"

Jak mówił Ociepa, celem jest zbudowanie ruchu społecznego i politycznego wokół stowarzyszenia, które będzie pracowało na rzecz otwarcia na nowo debaty publicznej i odnowy w życiu publicznym, jeżeli chodzi o wartości i spojrzenie programowe na najważniejsze sprawy Polski. Wśród tych kwestii wymienił m.in. samorząd, rozwój w oparciu o nowoczesne technologie, a także bezpieczeństwo - zarówno militarne, jak i zdrowotne, społeczne czy żywnościowe.

 

- Zostałem wybrany przez koleżanki i kolegów pełniącym obowiązki prezesa stowarzyszenia do czasu rejestracji - poinformował Ociepa.

 

ZOBACZ: Koalicja bez Porozumienia. Ile głosów ma Zjednoczona Prawica?

 

Jak zadeklarował polityk podczas konferencji, "wyborem strategicznym stowarzyszenia OdNowa jest Zjednoczona Prawica". 

"Nic się u nas nie zmienia"

Pytany, czy stowarzyszenie stanie się formalnym koalicjantem PiS, Ociepa odparł: - My jesteśmy koalicjantem Prawa i Sprawiedliwości, jesteśmy w Zjednoczonej Prawicy, bo jesteśmy w klubie Prawa i Sprawiedliwości, nic się u nas nie zmienia.

 

Na uwagę, że stowarzyszenia nie ma umowy koalicyjnej, Ociepa odparł: - To są kwestie formalne.

 

ZOBACZ: Dziambor: duchowa koalicja PiS i Lewicy została ucieleśniona

 

- Będziemy rozmawiać, jesteśmy przed rozmowami z Prawem i Sprawiedliwością w tym aspekcie - dodał. - Na pewno będziemy chcieli występować w relacjach z Prawem i Sprawiedliwością jako zespół, jako grupa i jako stowarzyszenie - zapewnił.

Porozumienie po wyjściu z koalicji

Porozumienie, po wyjściu z koalicji rządzącej, utworzyło koło parlamentarne, które tworzą obecnie: Jarosław Gowin, Michał Wypij jako szef koła, Magdalena Sroka, Iwona Michałek, Stanisław Bukowiec oraz dotychczas niezrzeszona posłanka Monika Pawłowska, a także senator Józef Zając. Ociepa, Dąbrowska-Banaszek, Piechowiak, Murdzek i Gut-Mostowy pozostali w klubie PiS.

 

Byli członkowie Porozumienia zawiązali w sierpniu w Sejmie Zespół Parlamentarny ds. Bezpieczeństwa i Rozwoju "Polska OdNowa", na którego czele stanął Marcin Ociepa.

grz
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie