"Grupa TVN może trafić w ręce Skarbu Państwa". Ostrzega Polska Izba Komunikacji Elektronicznej

Biznes
"Grupa TVN może trafić w ręce Skarbu Państwa". Ostrzega Polska Izba Komunikacji Elektronicznej
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay
Polska Izba Komunikacji Elektronicznej dowodzi, że poprawka "nie uniemożliwia nabycia udziałów lub akcji w spółce-nadawcy przez fundacje"

Wbrew zapewnieniom PiS grupa TVN może trafić w ręce Skarbu Państwa – ostrzega na starcie prac nad ustawą w Senacie Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE) - informuje w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

"Przyjęliśmy poprawkę Kukiz'15. (...) A więc żebyście nie mówili, że my chcemy przejmować kontrolę nad pewną telewizją, bo nie chcemy" - gazeta przypomina słowa posła PiS Marka Suskiego wypowiedziane w Sejmie 11 sierpnia.

Poprawka w zamian za pomoc Kukiz'15

Jak wyjaśniono, "tego dnia posłowie przystąpili do prac nad nowelizacją ustawy o RTV, która ma zmusić Amerykanów do odsprzedania udziałów w grupie TVN". "Opozycja ostrzegała, że konsekwencją może być zakup TVN przez Skarb Państwa, jednak PiS twierdził, że nie ma takich planów. Dowodem miała być wspomniana poprawka" - napisano, dodając, że "PiS wprowadził ją w zamian za pomoc Kukiz'15 w przeforsowaniu ustawy".

 

Jak wyjaśniono, poprawka "zakłada, że udziały lub akcje w spółce dotkniętej ustawą nie mogą być przejmowane w celu zbycia lub nabywane przez Skarb Państwa, spółkę realizującą misję publiczną, państwową osobę prawną oraz spółkę z bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu Państwa".

 

ZOBACZ: "Jesteśmy przeciwni »Lex TVN«". Oświadczenie 52 senatorów

 

"Problem w tym, że poprawka może być nieszczelna. Tak uważa Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE). Skierowała swoją opinię do Senatu, gdzie w poniedziałek mają ruszyć prace nad lex TVN" - czytamy w artykule.

 

Zaznaczono, że "zdaniem PIKE »mnożyć można sposoby na uczynienie tego przepisu nieskutecznym«".

Nabycia udziałów lub akcji przez fundacje

"Izba dowodzi np., że poprawka »nie uniemożliwia nabycia udziałów lub akcji w spółce-nadawcy przez fundacje«" - napisano. "W przepisie tym jest mowa tylko o państwowych osobach prawnych i spółkach z udziałem Skarbu Państwa, a nie o wszystkich osobach prawnych z udziałem Skarbu Państwa. Czyli fundacja, założona np. przez spółki Skarbu Państwa, prawdopodobnie nie byłaby objęta zakazem" - przytoczono opinię PIKE.

 

Jak wyjaśniono PIKE zauważa, że "z ustawy o zasadach zarządzania mieniem, do której odsyła lex TVN, nie wynika, by państwową osobą prawną była fundacja spółek Skarbu Państwa".

 

ZOBACZ: Ustawa medialna. Prezydent Andrzej Duda: nasi partnerzy z USA nie rozumieją tego rozwiązania

 

Przypomniano, że w poniedziałek ustawą mają zająć się trzy senackie komisje: Kultury, Praw Człowieka i Ustawodawcza. "Szef tej ostatniej, senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, mówi, że podziela wątpliwości PIKE" - dodano.

Krótkie vacatio legis

"Od lat trwają spory, czy fundacje spółek Skarbu Państwa są państwowymi osobami prawnymi. Np. kilka miesięcy temu Polska Fundacja Narodowa, w całości finansowana przez takie spółki, odmówiła przekazania dokumentów do kontroli NIK, twierdząc, że nie jest państwową osobą prawną" - przytoczono słowa Kwiatkowskiego.

 

"Senator dodaje, że nie zdziwiłoby go, gdyby TVN chciała kupić właśnie PFN" - czytamy w "Rz". "Nie mam wątpliwości, że spółki Skarbu Państwa ze spontaniczną radością wyłożyłyby odpowiednią sumę pieniędzy" - zacytowano opinię Kwiatkowskiego.

 

Zwrócono uwagę, że "PIKE w swojej opinii ostrzega, że krótkie vacatio legis może zmusić właściciela spółki do odsprzedaży swoich udziałów poniżej wartości". 

grz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie