USA. Potężna powódź w Nowym Jorku. Co najmniej sześć osób zginęło

Świat
USA. Potężna powódź w Nowym Jorku. Co najmniej sześć osób zginęło
PAP/EPA/JUSTIN LANE
Media społecznościowe pełne są nagrań z zalanych ulic Nowego Jorku.

Co najmniej sześć osób - cztery w Nowym Jorku i dwie w New Jersey - zginęło w wyniku powodzi spowodowanych przez huragan Ida, który w środę dotarł na północ Wschodniego Wybrzeża USA - podała w czwartek stacja NBC New York.

Katastrofalne deszcze i powodzie uderzyły w Nowy Jork. Według informacji podanych przez NBC, cztery osoby zginęły, gdy piwnicę, w której utknęły, zalała woda.

 

ZOBACZ: Niemcy. Powódź odsłoniła nazistowską kryjówkę. "Niezwykle ważne znalezisko"

 

Burmistrz miasta Bill de Blasio wprowadził tam w środę w nocy stan wyjątkowy. Określił sytuację jako "historyczne zdarzenie pogodowe". Apelował też do mieszkańców, by nie wychodzili z domów.

 

 

"Proszę, trzymajcie się z daleka od ulic i pozwólcie naszym służbom ratunkowym wykonywać swoją robotę. Jeśli myślicie o wychodzeniu na zewnątrz, nie róbcie tego. Trzymajcie się z daleka od metra i dróg. Nie jeźdźcie tam, gdzie są te wody. Zostańcie u siebie" - napisał na Twitterze.

"Najgorsza, jaką kiedykolwiek widziałem"

Media społecznościowe pełne są nagrań z zalanych ulic Nowego Jorku.

 

 

"Powódź w Nowym Jorku jest najgorszą, jaką kiedykolwiek widziałem. Śmieci płyną po ulicach. Samochody są zepsute. Większość piwnic jest zalana. Piesi chodzą w wodzie sięgającej po uda. Wozy strażackie nie mogą się poruszać" - relacjonuje jeden z mieszkańców Nowego Jorku na Twitterze.

 

Stan New Jersey, jak też Connecticut i Nowy Jork, w tym miasto Nowy Jork, zostały objęte stanem zagrożenia przed tornadami. Oznacza to, że ich powstawaniu sprzyjają warunki pogodowe.

 

Utonął w samochodzie

Z kolei w New Jersey ofiarą śmiertelną powodzi padł mężczyzna w wieku ok. 70 lat, którego ciało zostało wyciągnięte przez służby ratunkowe z samochodu - przekazał CNN burmistrz miasta Passaic, Hector Lora. Dodał, że strażacy uratowali z pojazdu dwie inne osoby.

 

Gubernator New Jersey Phil Murphy w środę w nocy ogłosił stan wyjątkowy. Władze lotniska w Newark przekazały na Twitterze, że w port uderzyły "poważne powodzie".

 

W środę zawieszono tam wszystkie rejsy samolotów. Stacja telewizyjna z Filadelfii, NBC10, donosiła o co najmniej dziewięciu zniszczonych domach w Mullica Hill w New Jersey.

sprzyjają warunki pogodowe.

Uszkodzone domy i powalone drzewa

Filmy przekazywane przez internautów pokazują również uszkodzone domy, powalone drzewa na obszarze Harrison Township w hrabstwie Gloucester.

 

"Burzliwa pogoda przesunęła się w środę na północny wschód i spowodowała szereg ostrzeżeń przed tornadami w niektórych częściach Pensylwanii, New Jersey i Delaware, w tym w Filadelfii, po tym jak Krajowa Służba Meteorologiczna (NWS) poinformowała, że duże i bardzo niebezpieczne tornado zaobserwowano na południe od miasta w pobliżu pobliskiego Gloucester City, leżącego w New Jersey" – podał wieczorem "New York Times".

 

 

"Znajdujecie się w sytuacji groźnej dla życia. (…) Latające odłamki mogą być śmiercionośne dla osób pozostających bez schronienia" – przestrzegała NWS.

Cyklon w Luizjanie

Według Narodowego Centrum Huraganów Ida, która uderzyła w Luizjanę w niedzielę jako huragan kategorii 4, osłabła i stała się cyklonem post-tropikalnym.

 

ZOBACZ: USA. Nowy Orlean wytrzymał uderzenie huraganu. Pomogły wały

 

Meteorolodzy przewidywali silne deszcze w całym regionie. Ostrzegali, że mogą doprowadzić do zagrażających życiu powodzi. Zgodnie z prognozami wiatr może osiągać w porywach prędkość ponad 112 km/godz.

 

Zgodnie z przewidywaniami NWS region środkowego Atlantyku i Nowa Anglia powinny w środę i czwartek spodziewać się od ponad 7.5 do więcej niż 20 cm deszczu.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie