Ambasador Polski przy UE: w PE obawy ws. możliwych prowokacji podczas manewrów Zapad-2021

Świat
Ambasador Polski przy UE: w PE obawy ws. możliwych prowokacji podczas manewrów Zapad-2021
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Andrzej Sadoś ambasador Polski przy UE

10 września rozpoczną się wielkie manewry wojskowe Zapad-2021 z udziałem jednostek białoruskich i rosyjskich. Bardzo wielu członków komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego wyrażało obawy ws. możliwych prowokacji i incydentów, które mogą mieć miejsce podczas tych ćwiczeń - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.

W czwartek komisja spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego debatowała na temat sytuacji na granicach Polski, Litwy i Łotwy z Białorusią w związku z napływem migrantów.

 

Sadoś podkreślił na konferencji prasowej, że to bardzo ważne, iż instytucje europejskie wykazują duże zainteresowanie sytuacją na granicy polsko-białoruskiej i litewsko-białoruskiej oraz działaniami Mińska.

 

ZOBACZ: Usnarz Górny. Nowe posiłki wojska i policji na granicy polsko-białoruskiej

 

- Przedstawiliśmy informacje faktograficzne na temat tego, jak wygląda kryzys migracyjny na granicy z Białorusią. W szczególności odnieśliśmy się do odcinka granicy, gdzie przebywa grupa ok. 30 nieregularnych migrantów. Ta grupa podlega rotacji. Służby białoruskie codziennie dowożą i odwożą osoby w ramach tej grupy. Zaprezentowaliśmy dokumentację fotograficzną na ten temat. Grupa dostaje żywność od służb białoruskich. Grupa znajduje się po stronie białoruskiej. Władze polskie zaproponowały pomoc humanitarną dla tych osób, ale żeby ją dostarczyć, musimy mieć zgodę władz białoruskich - zaznaczył.

Obawy wobec ćwiczeń Zapad-2021

Dodał, że zwrócił uwagę na posiedzeniu komisji również na wymiar bezpieczeństwa.

 

- 10 września rozpoczynają się wielkie manewry wojskowe z udziałem jednostek białoruskich i rosyjskich. Rosja organizuje manewry Zapad-2021 niegodnie z regulacjami OBWE, które zakładają transparentne informowanie państw sąsiedzkich o planowanym przebiegu. Bardzo wielu członków komisji spraw zagranicznych PE wyrażało obawy o możliwościach prowokacji i incydentów, które mogą mieć miejsce podczas tych manewrów - powiedział.

 

ZOBACZ: Josep Borell szef dyplomacji UE: Unia musi powołać siły szybkiego reagowania

 

Przypomniał, że unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson wyraziła jednoznaczny sprzeciw wobec hybrydowej agresji Białorusi na UE. Dodał, że praktycznie wszyscy ministrowie spraw wewnętrznych na niedawnym nieformalnym spotkaniu w Brukseli wyrazili wsparcie dla Polski, Litwy i Łotwy, które chronią unijną granicę.

 

W manewrach Zapad-2021 w dniach 10-16 września weźmie udział 200 tys. żołnierzy. Ćwiczenia odbędą się na zachodzie Rosji i na poligonach Białorusi w pobliżu granicy z Polską.

 

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie