WHO monitoruje my - nowy niepokojący wariant koronawirusa

Świat
WHO monitoruje my - nowy niepokojący wariant koronawirusa
Reuters
Szef WHO Tedros Adhanom ostrzega

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w środę, że monitoruje nowy niepokojący wariant koronawirusa o nazwie my (ang. Mu). Nowy szczep wykryto po raz pierwszy w Kolumbii, gdzie obecnie odpowiada za blisko 40 proc. zakażeń. Według WHO dotąd stwierdzono go w 39 krajach na świecie, w tym w Polsce.

WHO informuje, że w skali globalnej my odpowiada jedynie za 0,1 proc. infekcji. Dotychczas zakażenia tym wariantem wykryto w 39 krajach na całym świecie, w tym najwięcej w USA.

 

Według gromadzącej globalne dane o genomie koronawirusa bazy GISAID, na którą powołuje się WHO, pierwsze przypadki zakażenia nowym szczepem odnotowano także w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Słowacji, a także w Polsce.

 

ZOBACZ: Wariant Delta. Badania: w przypadku zakażenia ryzyko hospitalizacji dwa razy większe

 

"Wariant my w Ameryce Południowej, obok wariantu delta, będzie monitorowany pod kątem zmian" - przekazała agenda ONZ do spraw zdrowia.

 

My to piąty tzw. niepokojący wariant (variant of concern, VOC) SARS-CoV-2. Na liście WHO ponadto znajdują się: wariant alfa (B.1.1.7, wcześniej określany jako brytyjski), wariant beta (B.1.351; wcześniej południowoafrykański), wariant gamma (P1; brazylijski) i wariant delta (B.1.617.2; indyjski).

wys/pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie