Papież Franciszek w intencji modlitewnej wzywa do ekologicznie zrównoważonego stylu życia

Świat
Papież Franciszek w intencji modlitewnej wzywa do ekologicznie zrównoważonego stylu życia
PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
Papież Franciszek ogłosił intencje modlitewne na wrzesień

W intencji modlitewnej na wrzesień Papież wzywa do ekologicznie zrównoważonego stylu życia. To stanowi integralną część wiary chrześcijańskiej i jest wyrazem miłości do Stwórcy.

Franciszek zauważa, że to młodzież jest szczególnie wrażliwa na troskę o stworzenie oraz zachowanie natury. Zachęca, aby stanąć w szeregu z młodymi ludźmi w propagowaniu prostszego i skromniejszego sposobu życia, który będzie bardziej przyjazny dla środowiska.

 

W nagraniu, opublikowanym w środę przez Watykan, papież powiedział, że bardzo cieszy go widok młodych ludzi, którzy mają odwagę realizować projekty na rzecz poprawy środowiska naturalnego oraz życia społecznego. Te dwie kwestie - dodał - "idą z sobą w parze".

"Możemy uczyć się od młodych"

- My, dorośli, możemy wiele nauczyć się od młodych, bo oni we wszystkim, co dotyczy ochrony planety, są w awangardzie - przyznał.

 

ZOBACZ: Nature: raporty IPCC są błędnie odczytywane. To szkodzi polityce klimatycznej

 

- Weźmy z nich przykład. W obecnych chwilach kryzysu zdrowotnego, społecznego, ekologicznego zastanówmy się nad naszym stylem życia, nad tym, jak sposób odżywiania, konsumpcji i podróżowania czy wykorzystanie wody, energii, plastiku i tylu dóbr materialnych jest często szkodliwy dla naszej Ziemi - podkreślił Franciszek.

"Potrzebne życie bardziej powściągliwe i przyjaznego środowisku"

Wezwał: "Postanówmy to zmienić. Podążajmy razem z młodzieżą ku prostszemu stylowi życia, szanującemu środowisko".

 

ZOBACZ: Przeżyliśmy najgorętszy miesiąc w historii pomiarów. Zmiany klimatyczne przyspieszają

 

- I módlmy się o to, abyśmy wszyscy podejmowali odważne decyzje, potrzebne dla życia bardziej powściągliwego i przyjaznego środowisku, radując się, że młodzież już zaangażowała się na rzecz tych zmian - zaapelował papież.

 

- Oni nie są głupcami; angażują się dla swojej przyszłości. Dlatego chcą zmienić to, co odziedziczą, kiedy nas już nie będzie - zaznaczył.

 

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie