Afganistan. USA planują zniszczyć sprzęt za pomocą dronów. Talibowie przejęli już część uzbrojenia

Świat
Afganistan. USA planują zniszczyć sprzęt za pomocą dronów. Talibowie przejęli już część uzbrojenia
PAP/EPA/STRINGER

Stany Zjednoczone mogą wykorzystać drony w Afganistanie, aby zniszczyć sprzęt wojskowy pozostawiony podczas ewakuacji Kabulu. Miałoby to uniemożliwić talibom jego użycie lub sprzedaż grupom terrorystycznym. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, z których wynika, że część wyposażenia została już zniszczona. Mimo to, talibowie chwalą się relacją z lotu śmigłowcem Black Hawk.

Amerykańskie źródło w resorcie obrony przekazało, że Pentagon "nie wykluczył" możliwości zbombardowania sprzętu wartego miliardy dolarów – takiego jak helikoptery Black Hawk, lekkie samoloty szturmowe, opancerzone pojazdy transportowe i ponad 3000 pojazdów Humvee.

 

ZOBACZ: Studenci Uniwersytetu Amerykańskiego w Kabulu próbują uciec z Afganistanu

 

Celem takiej operacji ma być uniemożliwienie wykorzystania uzbrojenia przez talibów. W mediach społecznościowych pojawiają się przekazy, z których wynika, że część sprzętu została już zniszczona. 

 

 

W ciągu ostatnich 20 lat USA wydały 83 mld dolarów na wzmocnienie afgańskich służb bezpieczeństwa. Stany Zjednoczone dostarczyły do Afganistanu m.in. 600 tys. sztuk broni osobistej, 80 tys. pojazdów, 208 samolotów, 162 tys. sztuk sprzętu łączności i 16 tys. zestawów noktowizyjnych i duże ilości amunicji - wynika z danych amerykańskich instytucji kontrolnych.

 

 

Talibowie, którzy opanowali Afganistan przejęli część amerykańskiego uzbrojenia podarowanego siłom zbrojnym obalonego przez Taliban prozachodniego rządu. To m.in. tysiące pojazdów opancerzonych Humvee i duża liczba broni osobistej, ale w ręce talibów wpadły też samoloty, helikoptery, drony i noktowizory.

 

Teraz chwalą się swoimi zdobyczami w internecie. Pojawiło się nagranie relacjonujące przelot śmigłowcem Black Hawk. 

 

 

Podobne informacje docierają we wtorek. Przekaz ma pochodzić z lotniska w Kabulu.

 

 

msl / inews.com.uk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie