Zmiany w programie 500 plus. Wypłaty tylko w formie bezgotówkowej oraz zmiany w składaniu wniosków

Polska
Zmiany w programie 500 plus. Wypłaty tylko w formie bezgotówkowej oraz zmiany w składaniu wniosków
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Zmiany w programie 500 plus

Składanie wniosków o 500 plus wyłącznie w sposób elektroniczny i wypłatę tego świadczenia jedynie w formie bezgotówkowej – m.in. takie zmiany zakłada nowelizacja, którą we wtorek przyjął rząd.

Mowa o projekcie nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw. Jego autorem jest Minister Rodziny i Polityki Społecznej. W sumie we wtorek Rada Ministrów przyjęła sześć dokumentów.

 

"Rząd chce zoptymalizować proces przyznawania i obsługi świadczenia wychowawczego w ramach programu +Rodzina 500 plus+. Program realizowany jest na ogromną skalę i cieszy się dużą popularnością. Obecnie na ten cel zostało przeznaczonych już ponad 157 mld zł, z których korzysta blisko 6,5 mln dzieci" – czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

ZOBACZ: Mieszkania bez wkładu własnego. Rząd przyspiesza z pracami

 

Wśród najważniejszych zmian w ustawie KPRM wskazała powierzenie obsługi programu "Rodzina 500 plus" Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i zmianę formy składania wniosku. Będzie to możliwe jedynie przez internet. Z udostępnionych przez KPRM danych wynika, że w 2018 r. 32,3 proc. wniosków zostało złożony przez internet. W 2019 r. było to już 65,8 proc., a w pierwszych czterech miesiącach 2021 r. 84 proc.

Wypłaty jedynie w formie bezgotówkowej

W projekcie przewidziano też zmianę sposobu wypłaty świadczenia wychowawczego – możliwość wypłaty jedynie w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Oznacza to odejście od wypłaty w formie gotówkowej.

 

Kolejną z głównych zmian będzie wypłata świadczeń wychowawczych w pełnej wysokości osobom, które dotychczas były pozbawione tego świadczenia lub pobierały je w obniżonej wysokości.

 

Projektowana ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą w życie w innym terminie.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie