Wzbierające rzeki i podtopienia. Pogoda na wtorek

Polska
Wzbierające rzeki i podtopienia. Pogoda na wtorek
PAP/Grzegorz Momot
Temperatura będzie niska, wiatr porywisty, a ciśnienie zacznie rosnąć

Wyjątkowo niebezpieczna sytuacja będzie mieć we wtorek miejsce na południu i w centrum kraju, gdzie ulewne deszcze mogą powodować wzbieranie rzek oraz podtopienia dróg i zabudowań. Temperatura będzie niska, wiatr porywisty, a ciśnienie zacznie rosnąć.

We wtorek w całym kraju spodziewamy się opadów deszczu, które na południu, w centrum i na północnym wschodzie będą miały charakter ciągły oraz umiarkowane i duże natężenie, lokalnie mogą być połączone z burzami. Spadnie od 30 do 50 mm deszczu, a lokalnie na Śląsku i w Małopolsce do 120 mm. Możliwe są podtopienia.

Przekroczony stan alarmowy 

Na Podkarpaciu w związku z opadami deszczu we wtorek w Głowaczowej koło Dębicy na rzece Grabince przekroczony jest stan alarmowy - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie.

 

Z kolei powyżej stanu ostrzegawczego notowane są poziomy wód na rzekach Grabinka w Czarnej w pow. dębickim oraz Breń w Wampierzowie koło Mielca. Ostatniej doby największe opady zanotowano w zlewni Wisłoki.

 

ZOBACZ: Ulewy w Polsce. Blisko 700 interwencji straży pożarnej

 

Jak powiedział rzecznik podkarpackiej straży pożarnej Marcin Betleja, "nie zanotowano poważniejszych interwencji". - Były jedynie pojedyncze pompowania - dodał.

 

W powiatach bieszczadzkim, brzozowskim, dębickim, jasielskim, kolbuszowskim, krośnieńskim, mieleckim, ropczycko-sędziszowskim, rzeszowskim, strzyżowskim i tarnobrzeskim oraz w Krośnie, Rzeszowie i Tarnobrzegu prognozowane są intensywne opady deszczu.

 

TwojaPogoda.pl

Uwaga na Mazurach

W woj. warmińsko-mazurskim od wielu godzin intensywnie pada deszcz - średnio na godzinę spada od 5 do 10 l/mkw. Najwyższą sumę opadów w ostatnich godzinach odnotowano w Mikołajkach - 30,9 l/mkw. na godz. Strażacy nie odnotowali podtopień.

 

Przesłany rano we wtorek komunikat meteorologiczny stwierdza, że strefa najintensywniejszych opadów deszczu występuje na linii Działdowo-Nidzica-Olsztyn - Biskupiec i na wschód od tej linii. - Natężenie opadów w niej wynosi 5-10 mm/h (l/mkw. na godz. - red.) - podano.

 

Dotąd najwyższe sumy opadów zanotowano w Mikołajkach (30,9 mm), Świętajnie (22,2 mm) oraz Olecku (18,8 mm).

 

ZOBACZ: Grenlandia. Na lodowcu spadł deszcz. "To pierwszy znany przypadek"

 

"Opady potrwają jeszcze wiele godzin i mogą objąć większy obszar województwa" - podano w komunikacie i zastrzeżono, że punktowo może badać dużo intensywniej - do 40-50 mm.

 

Dyżurny straży pożarnej poinformował, że w związku z pogodą w ostatnich godzinach strażacy usuwali trzy połamane konary drzew. Jak dotąd nie zanotowano podtopień, czy zalań ani w regionie, ani w samym Olsztynie. 

Najcieplej na Mazowszu

Z kolei jeśli chodzi o temperaturę: we wtorek maksymalnie od 15 stopni na Warmii, Mazurach, Podlasiu i Dolnym Śląsku do 20 stopni na Mazowszu. Wiatr z kierunku północno-zachodniego i północnego będzie słaby i umiarkowany, chwilami silny, w porywach do 50 km/h.
 
TwojaPogoda.pl
 
Ciśnienie będzie rosnąć z poziomu obniżonego do podwyższonego. Barometry pokażą w samo południe od 1008 hPa na Podlasiu do 1017 hPa na zachodnim Pomorzu. Biomet w dalszym ciągu będzie niekorzystny dla naszego samopoczucia. Możemy odczuwać różnorodne bóle i znużenie.
dsk/ac/TwojaPogoda.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie