Częstochowa. Podszywał się pod pracodawcę i wyłudzał dane. 18-latek oszukał 350 osób z całej Polski

Polska
Częstochowa. Podszywał się pod pracodawcę i wyłudzał dane. 18-latek oszukał 350 osób z całej Polski
Śląska policja

Policjanci zwalczający cyberprzestępczość zatrzymali 18-letniego mieszkańca Wielkopolski, który wspólnie z innym mężczyzną oszukał ponad 350 osób z całej Polski. Przestępcy wyłudzali od ofiar dane osobowe, dzięki którym składali wnioski ratalne na zakup drogiego sprzętu elektronicznego. Przestępcom udało się w ten sposób zamówić towar o wartości ponad 90 tysięcy złotych.

Mężczyźni oszukali ponad 350 osób z całej Polski. Ofiary zwabione ofertą pracy podawały swoje dane, a następnie przelewając 1 zł na konto podane przez fałszywego pracodawcę, nieświadomie składały wniosek ratalny na zakup drogiego sprzętu elektronicznego.

Sprzedawali sprzęt po zaniżonych cenach

W 29 przypadkach przestępcom udało się w ten sposób zamówić towar o wartości ponad 90 tysięcy złotych, który trafiał bezpośrednio w ich ręce. Następnie oferowali go do sprzedaży na portalach ogłoszeniowych po znacznie zaniżonych cenach.

 

Na wniosek Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Północ 18-latek na dwa miesiące trafił do aresztu. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

 

Jak podkreślili policjanci, zatrzymanie 18-latka to wynik wnikliwej pracy operacyjnej śledczych zwalczających cyberprzestępczość i współpracy z jednym z częstochowskich sklepów prowadzących sprzedaż internetową.

 

Policja zabezpieczyła nielegalnie kupiony sprzęt
Śląska Policja
Policja zabezpieczyła nielegalnie kupiony sprzęt

Oszukanych byłoby znacznie więcej, gdyby nie współpraca policjantów ze sklepem, w którym przestępcy składali zamówienia. Policjanci są już na tropie drugiego z mężczyzn, wspólnie z 18-latkiem prowadził nielegalny interes.

 

kmd/jo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie