Wielka Brytania. Trzech obywateli brytyjskich zginęło w atakach w Kabulu

Świat
Wielka Brytania. Trzech obywateli brytyjskich zginęło w atakach w Kabulu
PAP/EPA/STRINGER
Poszkodowani Afgańczycy w wybuchu

Dwóch dorosłych obywateli brytyjskich oraz nastoletnie dziecko innego obywatela brytyjskiego zginęło w czwartkowych atakach terrorystycznych w pobliżu lotniska w Kabulu - poinformował w piątek minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

- Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość, że w czwartkowym ataku terrorystycznym zginęło dwóch obywateli brytyjskich i dziecko innego obywatela brytyjskiego, a kolejnych dwóch zostało rannych. Byli to niewinni ludzie i tragedią jest, że gdy starali się sprowadzić swoich bliskich w bezpieczne miejsce w Wielkiej Brytanii, zostali zamordowani przez tchórzliwych terrorystów - oświadczył Raab.

 

Jak podano, trzy ofiary śmiertelne pochodziły z trzech różnych rodzin, wszystkie czekały na lotnisku, próbując dostać się na lot ewakuacyjny z Afganistanu.

"Nie odwrócimy się od tych, którzy zwracają się do nas w potrzebie"

Jeśli chodzi o rannych, to jeden z nich został przetransportowany na lotnisko, opatrzony przez wojskowych lekarzy i ma zostać ewakuowany do Wielkiej Brytanii, a drugim rannym jest dziecko, które przebywa w szpitalu w Kabulu. Jedna z dwóch rannych osób pochodziła z czwartej rodziny.

 

ZOBACZ: Afganistan. Szef sił bezpieczeństwa w Kabulu jest poszukiwanym terrorystą

 

- Czwartkowy nikczemny atak podkreśla niebezpieczeństwa stojące przed mieszkańcami Afganistanu i potwierdza, dlaczego robimy wszystko, co w naszej mocy, aby wydostać ludzi. Oferujemy wsparcie konsularne ich rodzinom. Nie odwrócimy się od tych, którzy zwracają się do nas w potrzebie i nigdy nie damy się zastraszyć terrorystom - zapewnił szef brytyjskiej dyplomacji.

Liczba ofiar może wzrosnąć

Liczba ofiar czwartkowego zamachu, do którego przyznał się miejscowy odłam Państwa Islamskiego (IS), nie jest jeszcze ustalona. Wiadomo o co najmniej 95 ofiarach śmiertelnych, ale w piątek w mediach pojawiły się doniesienia, że ta liczba może sięgnąć nawet 150. Wśród zabitych jest 13 amerykańskich żołnierzy.

 

ZOBACZ: Szef MON podziękował żołnierzom za misję w Afganistanie. "Profesjonalizm najwyższej próby"

 

Jeszcze w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony potwierdziło, że w atakach nie ucierpiał żaden z brytyjskich żołnierzy.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie