Afganistan. Media: Amerykanie przekazali talibom nazwiska sojuszników. "To jest przerażające"

Świat
Afganistan. Media: Amerykanie przekazali talibom nazwiska sojuszników. "To jest przerażające"
PAP/EPA/STRINGER
W zeszłym tygodniu w stolicy kraju wybuchł chaos po przejęciu kontroli nad krajem przez talibów.

Urzędnicy amerykańscy przekazali talibom nazwiska obywateli USA i afgańskich sojuszników, których zdecydowali ewakuować - informuje "Politcio".

Urzędnicy amerykańscy w Kabulu przekazali talibom listę nazwisk obywateli amerykańskich i afgańskich sojuszników, aby umożliwić im przedostanie się na kontrolowany przez bojowników zewnętrzny obwód lotniska.

 

ZOBACZ: Afganistan. Szef sił bezpieczeństwa w Kabulu jest poszukiwanym terrorystą

 

Jednak fakt, że lista ta trafiła do ludzi, którzy w przeszłości brutalnie mordowali Afgańczyków współpracujących z USA i innymi siłami koalicji, rozgniewała część polityków i wojskowych.

Biden "nie jest pewien"

- Zasadniczo po prostu umieścili wszystkich tych Afgańczyków na liście osób, których należy zabić – powiedział jeden z urzędników, który podobnie jak inni wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości. - To po prostu przerażające i szokujące - dodał.

 

ZOBACZ: Afganistan. Chaos i splątane ciała zabitych. Świadkowie o sytuacji przy lotnisku w Kabulu

 

Zapytany o doniesienia "Politico" podczas czwartkowej konferencji prasowej prezydent Joe Biden powiedział, że nie jest pewien, czy istnieją takie listy.

 

Nie zaprzeczył jednak, że czasami Stany Zjednoczone przekazują nazwiska talibom.

"Nie znam okoliczności"

- Zdarzały się sytuacje, kiedy nasze wojsko kontaktowało się ze swoimi odpowiednikami wśród talibów i mówiło, że na przykład ten autobus będzie przejeżdżał z określoną liczbą osób – powiedział.

 

- Nie mogę powiedzieć z całą pewnością, że rzeczywiście istnieje lista nazwisk – dodał. - Może istnieć. Ale nie znam żadnych okoliczności - zaznaczył.

 

Rzecznik Centralnego Dowództwa USA odmówił komentarza w tej sprawie.

Przyśpieszenie ewakuacji?

Posunięcie, opisane w "Politico" na podstawie informacji od trzech urzędników USA, miało na celu przyspieszenie ewakuacji dziesiątek tysięcy ludzi z Afganistanu.

 

W zeszłym tygodniu w stolicy kraju wybuchł chaos po przejęciu kontroli nad krajem przez talibów.

 

Od upadku Kabulu w połowie sierpnia ewakuowano prawie 100 000 osób, z których większość musiała przejść przez liczne punkty kontrolne ustanowione przez talibskich bojowników.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie