Prymas Polski komentuje kryzys migracyjny. "Każde ludzkie życie jest święte"

Polska
Prymas Polski komentuje kryzys migracyjny. "Każde ludzkie życie jest święte"
prymaspolski.pl
Prymas Polski abp Wojciech Polak na Jasnej Górze w trakcie święta Matki Bożej Częstochowskiej

W obliczu kryzysu migracyjnego Kościół prosi i wzywa polityków, aby szukając właściwych rozwiązań tych problemów, kierowali się nade wszystkim postawami gościnności, szacunku wobec przybyszów, dobra wspólnego wszystkich Polaków – powiedział prymas Wojciech Polak.

- Życie emigranta, podobnie jak życie każdego innego człowieka, jest święte i ma niezbywalną godność - podkreślił abp Polak w czwartek na Jasnej Górze, gdzie przewodniczy uroczystej sumie w święto Matki Bożej Częstochowskiej.

 

- Wobec wzmagającego się kryzysu migracyjnego i ujawniających się w jego wyniku tak wielu napięć, Kościół jeszcze raz prosi i wzywa przedstawicieli wszystkich sił politycznych, aby wspólnie i solidarnie, szukając właściwych rozwiązań skomplikowanych problemów migracyjnych, kierowali się nade wszystkim postawami gościnności, szacunku wobec przybyszów, dobra wspólnego wszystkich Polaków - powiedział prymas, który dodał, że należy uspokajać i studzić emocje społeczne, a nie wykorzystywać obecnej sytuacji do pogłębiania podziałów.

"Każde ludzkie życie jest święte"

- Żaden człowiek, niezależnie od wyznawanej religii czy pochodzenia, nie może być instrumentem politycznej walki. Życie emigranta, podobnie jak życie każdego innego człowieka, jest święte i ma niezbywalną godność. Powtórzę - każde ludzkie życie jest święte i od tej ewangelicznej prawdy nie ma żadnego wyjątku. Święte jest życie nienarodzonego dziecka, święte jest życie starca doświadczonego chorobą. Święte jest życie człowieka zmagającego się z ubóstwem, z bezdomnością, ale też święte jest życie człowieka uciekającego przed głodem czy wojną - podkreślił abp Polak.

 

ZOBACZ: Kontrowersyjne słowa biskupa o pedofilii w Kościele. "Nie powinny nigdy paść"

 

Wyraził przekonanie, że powinnością Kościoła jest wyzwanie wszystkich polityków, aby szukali takich rozwiązań, które "będą miały na uwadze dobro państwa bez krzywdzenia człowieka".

"Miłość, a nie nienawiść"

- Wobec toczących się wciąż w naszym życiu społecznym sporów i kłótni kończących się niestety tak często otwartym zwalczaniem siebie nawzajem, trzeba nam za papieżem Franciszkiem usłyszeć, że to miłość, a nie nienawiść jest podstawą każdego otwartego i zdrowego życia społecznego - podkreślił hierarcha. Jak wyjaśnił, nie chodzi o "jakiś subiektywny sentymentalizm, ale o zaangażowanie na rzecz prawdy".

 

ZOBACZ: Kryzys na granicy. Morawiecki o decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

 

- Prawdy o człowieku stworzonym jako mężczyzna i kobieta na obraz samego Boga, o świętości ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, o godności ludzkiej miłości i małżeństwa mężczyzny i kobiety, o wierności, jedności, nierozerwalności małżeńskiej, o miłości i trosce wobec najsłabszych, skrzywdzonych, domagających się sprawiedliwości, o wzajemnym szacunku dla siebie, pomimo trwających różnic i podziałów - dodał.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie