Warszawa. Protest pod siedzibą Straży Granicznej w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej

Polska
Warszawa. Protest pod siedzibą Straży Granicznej w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej
Protest w Warszawie

Przed siedzibą KG Straży Granicznej w Warszawy odbyła się demonstracja związana z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. "We are dying. Help! - Solidarność z uchodźcami na granicy” - pod takim hasłem odbyła się manifestacja.

W środę po południu kilkadziesiąt osób zebrała się przed siedzibą Komendy Głównej Straży Granicznej. Przynieśli ze sobą transparenty z hasłami, jak np. "Nie dla rasizmu", "Witamy uchodźców". W zapowiedzi wydarzenia na Facebooku organizatorzy wyjaśniali, że chcą okazać solidarność z tymi ludźmi i zaprotestować przeciw działaniom SG.

 

- Straż Graniczna, wbrew Konwencji Genewskiej i polskiemu prawu, nie pozwala im złożyć wniosków azylowych w Polsce - napisano w tej zapowiedzi.

 

ZOBACZ: Poseł Franek Sterczewski biegiem próbował sforsować granicę. "Chciałem przekazać leki i jedzenie"

 

Organizatorzy, w tym m.in. Fundacja Ocalenie, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Dom Otwarty, Salam Lab, Polskie Forum Migracyjne, podkreślili, że nie ma na to ich zgody.

Protest przebiegł spokojnie

Dyżurna z Komendy Stołecznej Policji poinformowała, że zgromadzenie przebiegało spokojnie.

 

W Usnarzu Górnym (Podlaskie), na granicy polsko-białoruskiej, po stronie Białorusi, od kilkunastu dni koczuje grupa migrantów; osoby te nie są wpuszczane do Polski, granicę zabezpiecza Straż Graniczna i żołnierze. Według informacji SG z poniedziałku grupa liczy obecnie 24 osoby. Inne dane mówią o 32 osobach.

 

ZOBACZ: Afganistan. Ahmad Masoud - przywódca mudżahedinów: wolę zginąć niż się poddać

 

W niedzielę polskie MSZ skierowało do strony białoruskiej notę dyplomatyczną, oferując pomoc humanitarną dla migrantów. We wtorek transport z pomocą humanitarną - na którą składają się m.in. namioty, koce, agregaty prądotwórcze - dotarł na przejście graniczne w Bobrownikach, jednak nie został wpuszczony przez stronę białoruską.

 

W środę Straż Graniczna poinformowała, że minionej doby, tj. 24 sierpnia, funkcjonariusze SG zatrzymali 59 osób, w tym głównie obywateli Iraku i Tadżykistanu, które nielegalnie przekroczyły granicę z Białorusi do Polski. SG dodała, że udaremniła 100 prób nielegalnego przekroczenia granic minionej doby.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie