Dwóch kongresmenów w tajemnicy poleciało do Kabulu, by ocenić sytuację panującą na lotnisku

Świat
Dwóch kongresmenów w tajemnicy poleciało do Kabulu, by ocenić sytuację panującą na lotnisku
PAP/EPA/Staff Sgt. Victor A. Mancill / US Marine Corps via DVIDS/HANDOUT
Żołnierz USA nieopodal lotniska w Kabulu

Wizyta kongresmenów wzbudziła wściekłość urzędników i wojskowych, którzy musieli zapewnić im bezpieczeństwo i informacje wśród panującego na lotnisku chaosu. Przylecieli oni do Afganistanu bez wcześniejszego uzgodnienia ze służbami. Spędzili oni kilka godzin na lotnisku w Kabulu odciągając żołnierzy od pilniejszych zadań - pisze w środę AP.

Jeden z wysokich urzędników powiedział agencji Associated Press, że niezapowiedziana wizyta dwóch członków Izby Reprezentantów: Petera Meijera i Setha Moultona w oczach administracji była "manifestacyjnie nieprzydatna". Inni przekazali AP, że kilkugodzinna obecność kongresmenów na lotnisku w Kabulu odwracała uwagę żołnierzy i dowódców, którzy toczą wyścig z czasem, by ewakuować tysiące zagrożonych Amerykanów i Afgańczyków.

 

U urzędników Departamentu Stanu, Departamentu Obrony i Białego Domu nieuzgodniona wcześniej z wojskiem i dyplomacją wizyta wzbudziła wściekłość - relacjonuje agencja.

Chcieli wywrzeć presję na prezydenta by przedłużył ewakuację

Reprezentujący Partię Demokratyczną Moulton i republikanin Meijer przylecieli do Kabulu na pokładzie samolotu czarterowego. W wydanym po powrocie oświadczeniu wyjaśniali, że przybyli tam w tajemnicy, by nie zakłócać pracy na lotnisku i zminimalizować ryzyko związane z bezpieczeństwem. Celem wizyty miało być zebranie na miejscu informacji o toczącej się ewakuacji i wywarcie nacisku na prezydenta USA Joe Bidena, by przedłużył termin ostatecznego wycofania się wojsk z Kabulu i zarazem wydłużył akcję ewakuacyjną.

 

- Jako członkowie Kongresu mamy obowiązek nadzorować działania władzy wykonawczej - podkreślili polityce we wspólnym komunikacie.

 

ZOBACZ: Afganistan. Talibowie przejęli amerykańskie uzbrojenie. "Samoloty, Humvee i Black Hawki"

 

- Po rozmowach z obecnymi na miejscu dowódcami i zapoznaniu się z sytuacją, jest dla nas oczywiste, że - ponieważ zbyt późno rozpoczęliśmy ewakuację - cokolwiek teraz zrobimy, nie wydostaniemy wszystkich na czas, nawet przed 11 września - zaznaczyli kongresmeni. Zarówno Moulton, jak i Meijer służyli wcześniej w amerykańskiej armii.

 

Biały Dom przekazał we wtorek, że ewakuacja z Kabulu zakończy się po osiągnięciu wyznaczonych celów, i że może się to stać jeszcze przed końcem sierpnia. Już wcześniej Biden deklarował, że oddziały USA opuszczą Afganistan do 31 sierpnia. Sojusznicy, w tym Wielka Brytania, Francja i Niemcy starali się przekonywać Bidena, by przedłużył ten termin. Talibowie, którzy przejęli władzę w Afganistanie ogłosili, że wydłużenie militarnej obecności państw zachodnich będzie złamaniem wcześniejszych ustaleń i spotka się z konsekwencjami.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie