Lekarz Tomasz Karauda z ochroną policji. Grozili mu antyszczepionkowcy

Polska
Lekarz Tomasz Karauda z ochroną policji. Grozili mu antyszczepionkowcy
Polsat News
Dr Tomasz Karauda

Tomasz Karauda, lekarz oddziału chorób płuc, często występujący w mediach w roli eksperta w tematach dotyczących COVID-19 dostał ochronę policji.

O tym, że antyszczepionkowcy wprost grożą odebraniem życia lekarzowi i jego bliskim, Karauda opowiadał Interii w połowie czerwca. "Piszą, że mnie znajdą, że będą mnie nachodzić, a w końcu zabiją. Mam przestać wypowiadać się ze strachu przed utratą życia?" – pytał.

 

Lekarz, który przez wiele miesięcy był w zespole medyków ratujących życie na oddziale covidowym w szpitalu im. Barlickiego w Łodzi, informował wówczas, że jest w trakcie zgłaszania kierowanych do niego gróźb organom ścigania.

"Oglądaj się za siebie"

Pokazał też screeny wiadomości, jakie otrzymuje: 

 

"Będę wypatrywał twojego szpetnego ryja na mieście".

"Ty nie jesteś człowiekiem, Ty jesteś zbrodniarzem".

"Oglądaj się za siebie".

"Rachunek za brednie covidowe leży już w postaci aktu oskarżenia i wyroku śmierci".

Zakładał czapkę i okulary, by go nie rozpoznano

Dwa miesiące później informowaliśmy, że łódzka prokuratura wszczęła śledztwo ws. gróźb karalnych, jakie antyszczepionkowcy kierują pod adresem dr. Karaudy.

 

Lekarz informował, że z obawy o swoje życie, wracając wieczorem z pracy do domu, zakładał czapkę i okulary, by go nie rozpoznano. 

Wideo: Antyszczepionkowcy grożą dr. Tomaszowi Karaudzie

 

- Jeżeli ktoś pisze, że pozbawi kogoś życia, nie ma już tutaj możliwości na margines żartu. To bardzo poważne groźby - powiedział.

 

 

Prokuratura wszczęła postępowanie oraz zabezpieczyła groźby na komunikatorach lekarza. Zaangażowani w poszukiwanie sprawców są policjanci z wydziału walki z cyberprzestępczością.

 

- Tomek miał pełne prawo i podstawy, aby obawiać się o swoje zdrowie i życie. Każdemu się wydaje, że nadal jest anonimowy w internecie, a tak wcale nie jest - skomentował wówczas Mateusz Kowalczyk z Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi.

Tomasz Karauda z policyjną ochroną

Teraz Karauda poinformował, że otrzymał ochronę policyjną. - Grozili śmiercią mnie i mojej rodzinie, przyrównywali mnie do doktora Mengele i nazisty, z którym się rozliczą "jak w Norymberdze". Było też coś o spaleniu żywcem i o tym, że wiedzą, gdzie mieszkam ja i moi bliscy - powiedział Onetowi. 

 

Przyznał, że po przyznaniu ochrony policji, zmniejszyła się liczba gróźb, które otrzymuje.

ml/ / Rzeczpospolita / polsatnews.pl / Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie