Premier Mateusz Morawiecki: Łukaszenka wybrał niewłaściwą granicę

Polska
Premier Mateusz Morawiecki: Łukaszenka wybrał niewłaściwą granicę
Polsat News
Premier spotkał się ze służbami strzegącymi granicy z Białorusią: strażnikami granicznymi, policjantami oraz żołnierzami

- To próba wywołania ogólnoeuropejskiego kryzysu migracyjnego przez reżim Alaksandra Łukaszenki - w ten sposób premier Mateusz Morawiecki ocenił pojawienie się migrantów na granicy polsko-białoruskiej. W środę stwierdził, że sytuacja jest "bez precedensu", a koczujący są "instrumentem w polityce zagranicznej" Mińska. Morawiecki zapewnił, że bezpieczeństwo Polaków jest priorytetem dla rządu.

W środę premier Mateusz Morawiecki wizytuje Podlasie - województwo graniczące z Białorusią. W Kuźnicy, gdzie swoją placówkę ma straż graniczna, spotkał się m.in. z Komendantem Głównym tej służby, gen. Tomaszem Pragą i wziął udział w odprawie strażników, policjantów oraz żołnierzy.

 

ZOBACZ: Nagrody dla żołnierzy strzegących granicy. Zapowiedź szefa MON

 

Przyjazd szefa rządu ma związek z pojawianiem się migrantów na granicy polsko-białoruskiej. Wojsko RP nie wpuszcza ich na naszą stronę granicy, a władze utrzymują, iż koczujący znajdują się na terenie kontrolowanym przez Mińsk.

 

Ponadto państwowi urzędnicy, jak na przykład minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak utrzymują, że wysyłanie migrantów na granicę przez reżim Alaksandra Łukaszenki to element "wojny hybrydowej".

Morawiecki: Polska stawia tamę próbie wywołania kryzysu

W Kuźnicy premier wygłosił przemówienie. Jak mówił, sytuacja na granicy Polski i Białorusi jest "bez precedensu".

 

- Reżim Łukaszenki wybrał ją do przeprowadzenia prowokacji. Popychani w jej kierunku mają być Irakijczycy, ludzie stanowiący instrument w polityce zagranicznej Łukaszenki - ocenił.

 

Jak uściślił, jest to "próba wywołania ogólnoeuropejskiego kryzysu migracyjnego". - Polska stawia tamę takim zachowaniom - zapewnił szef rządu. 

 

WIDEO: Premier: Łukaszenka wybrał niewłaściwą granicę

Migranci na granicy. Premier: bezpieczeństwo Polaków jest priorytetem

W opinii Morawieckiego, reżim Łukaszenki "wybrał niewłaściwą granicę". - Ona (granica polsko-białoruska - red.) jest i będzie dobrze strzeżona - mówił w podlaskiej Kuźnicy.

 

ZOBACZ: Prawnicy kierują do ETPC wniosek ws. cudzoziemców na granicy z Białorusią

 

Jak przypomniał, dla polskiego rządu "priorytetem" jest bezpieczeństwo na granicach kraju, ale i na ulicach. - Wszystko po to, aby Polacy mieli spokój, mogli pracować, żyć, kształcić się - wyliczał.

 

Morawiecki podziękował także strażnikom granicznym, policjantom oraz żołnierzom. Uściślił, że tych ostatnich w pobliżu polsko-białoruskiej granicy jest obecnie około 1,5 tys., a będzie 2 tysiące. 

 

- Musimy być przygotowani na prowokacje, działania bez precedensu ze strony reżimu białoruskiego - uznał, dodając, że rząd chce zapobiec "wielkim migracjom", które chcą wywołać "nasi przeciwnicy ze Wschodu".

Szef straży granicznej: chronimy Polskę wbrew różnym informacjom

Następnie głos zabrał Komendant Główny Straży Granicznej gen. Tomasz Praga. Zaapelował do funkcjonariuszy, by swój mundur nosili "z honorem i z dumą". - Chronimy naszą ojczyznę wbrew różnym informacjom, które ukazują się w różnych miejscach - powiedział.

 

ZOBACZ: UNHCR: apelujemy do Polskich władz o zapewnienie imigrantom dostępu i pomocy prawnej

 

Jak zauważył, w 2021 r. straż graniczna obchodzi 30-lecie istnienia. - I w tym roku przyszło nam zmierzyć się z falą nielegalnej imigracji ze strony Łukaszenki, z kierunku Białorusi - dodał.

Gen. Praga do strażników granicznych: Polacy będą wam wdzięczni

Podobnie jak premier, gen. Praga podziękował strażnikom za ich postawę oraz zaangażowanie. - I za to, że jesteście wierni rocie złożonego ślubowania: "Strzec granicy Rzeczypospolitej Polskiej nawet z narażeniem życia". Każdego dnia udowadniacie, że służba naszej najjaśniejszej Rzeczypospolitej jest naszym prawdziwym powołaniem - dodał.

 

Przekazał również gratulacje od ministra MSWiA Mariusza Kamińskiego, do których się dołączył. - Zawsze będziemy stać za wami murem, za to co robicie. Pamiętajcie, wykonujecie wszystko zgodnie z prawem i na podstawie prawa. Chronicie granicy Rzeczypospolitej Polskiej, ale również chronicie zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. Jesteście do tego zobowiązani - zaznaczył.

 

Jego zdaniem, Polacy "będą za to wdzięczni", chociaż dziś straż graniczna "jest różnie oceniana". - Jest to dla mnie zaszczyt i honor, że mogę tutaj stać przed wami i wam za to dziękować - powiedział w Kuźnicy.

 

O godz. 19:15 z premierem Mateuszem Morawieckim w środowym "Gościu Wydarzeń" porozmawia Marcin Fijołek. Transmisja na polsatnews.pl, w Polsat News i Polsacie.

wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie