Szef MSWiA zawiadomi prokuraturę w sprawie porównania Straży Granicznej do SS

Polska
Szef MSWiA zawiadomi prokuraturę w sprawie porównania Straży Granicznej do SS
Flickr/Kancelaria Premiera
Mariusz kamiński

Nigdy nie będzie mojej zgody na szarganie dobrego imienia Straży Granicznej; porównywanie formacji chroniącej granice Polski do zbrodniczej SS to podłość - podkreślił w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Kamiński. Minister zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury w tej sprawie.

Decyzja szefa MSWiA to reakcja na wpis na Twittetrze dziennikarza TOK FM Piotra Maślaka o treści: "Nie potrafię tego nazwać inaczej, strażnicy graniczni, którzy zabraniają dostarczyć wody i dopuścić lekarzy do uchodźców mogą sobie przyczepić naszywki SS. Tamci też wykonywali rozkazy. A jak Wam każą strzelać do uchodźców też wykonacie rozkaz?".

 

"Nigdy nie będzie mojej zgody na szarganie dobrego imienia Straży Granicznej. Porównywanie formacji chroniącej granice Polski do zbrodniczej SS to podłość. Złożę zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie. Zapewniam Funkcjonariuszy SG, macie moje pełne wsparcie!" - zapowiedział na Twitterze Mariusz Kamiński.

 

"Uchodźcy na granicy są narzędziem Łukaszenki"

Przy polsko-białoruskiej granicy w okolicy Usnarza Górnego, po stronie białoruskiej od kilkunastu dni koczuje grupa cudzoziemców, którzy chcą dostać się do Polski i deklarują chęć ubiegania się o udzielenie im ochrony międzynarodowej. Granicy pilnuje Straż Graniczna, których wspierają żołnierze i policjanci. Z polskiej strony funkcjonariusze nie dopuszczają nikogo do grupy. Przedstawiciele polskiego rządu podkreślają, że cudzoziemcy są na terytorium Białorusi, a reżim Alaksandra Łukaszenki wykorzystuje ich jako polityczne narzędzie.

 

ZOBACZ: Premierzy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii: wzywamy Białoruś do zaprzestania działań

 

W ostatnich miesiącach na granicach Białorusi z UE gwałtownie wzrosła liczba nielegalnych migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu i innych krajów. Początkowo najwięcej osób trafiało na Litwę, która zarzuciła Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na jej terytorium w ramach wojny hybrydowej. Później wzrosła liczba nielegalnych migrantów na granicach Łotwy i Polski.

 

Polska Straż Graniczna wskazuje, że w całym ubiegłym roku na odcinku podlaskim zatrzymano 122 osoby, które nielegalnie przekroczyły granice. W tym roku to już około 780 cudzoziemców. SG odnotowała dotychczas ponad 2 tysiące prób nielegalnego przekroczenia granicy, z czego ok. 1350 próbom pogranicznicy zapobiegli.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie