Wojciech Szczeklik w programie "Gość Wydarzeń": skuteczność szczepionek jest nadal bardzo duża

Polska
Wojciech Szczeklik w programie "Gość Wydarzeń": skuteczność szczepionek jest nadal bardzo duża
Polsat News
"Gość Wydarzeń" w Polsat News

- Skuteczność szczepionek jest nadal bardzo duża - stwierdził prof. Wojciech Szczeklik w niedzielnym programie "Gość Wydarzeń". - Podejrzewam, że to może nas spotkać w ciągu dwóch-trzech tygodni - powiedział o rozpędzeniu się czwartej fali koronawirusa.

Profesor Wojciech Szczeklik rozmawiał z Marcinem Fijołkiem m.in. o szczepieniach przeciwko COVID-19 i czwartej fali koronawirusa.

 

- Należy się tylko cieszyć, że na razie jej nie mamy - powiedział Szczeklik. - Ale nie ma wątpliwości, że się pojawi, trzeba się na nią przygotować - dodał.

Czwarta fala niebawem

- Podejrzewam, że to może nas spotkać w ciągu dwóch-trzech tygodni - powiedział o rozpędzeniu się czwartej fali koronawirusa w Polsce.

 

WIDEO: Wojciech Szczeklik w "Gościu Wydarzeń"

 

 

Profesor Szczeklik wyraził także nadzieję, że czwarta fala w Polsce nie zastanie nas nieprzygotowanych. - Wiemy dużo więcej, niż w czasie poprzednich fal - dodał.

 

ZOBACZ: Trzecia dawka na świecie. Coraz więcej krajów oferuje szczepienia przypominające

 

Gość Marcin Fijołka przypomniał także, że poziom zaszczepienia to ciągle kluczowa sprawa. - Obracamy się w okolicach poziomu 50 proc. zaszczepionej dorosłej części społeczeństwa w Polsce. Blisko pozostałych krajów europejskich, aczkolwiek widać zwolnienie w ostatnim czasie - stwierdził.

 

- Skuteczność szczepionek jest nadal bardzo duża - potwierdził Wojciech Szczeklik. Dodał, że to skuteczność również w przypadku wariantu Delta. - Dla osób w pełni zaszczepionych ta skuteczność wynosi 70-90 proc. - stwierdził.

 

- Nie chcę sobie wyobrażać, co byłoby w Izraelu, Anglii czy Stanach Zjednoczonych, gdyby populacje nie były szeroko zaszczepione - stwierdził profesor Szczeklik.

Więcej możliwości namnażania to więcej mutacji

Szczeklik powiedział także, że teoria, jakoby coraz większa liczba zaszczepionych powodowała, że wirus szuka innych furtek i mutuje, jest "kompletną bzdurą". Wyjaśnił, jak wygląda dochodzenie wirusa do mutacji.

 

- Im więcej kopii wirusa, im więcej ma on możliwości namnażania, tym więcej mutacji i wariantów. W związku z tym wirus najbardziej namnaża się w populacjach, które są najmniej zaszczepione i w miejscach, gdzie zakażeń jest najwięcej - podsumował. Dlatego, jak mówił, najgroźniejsze wersje wirusa powstają np. w Indiach czy w krajach afrykańskich, gdzie poziom wyszczepienia wynosi czasem poniżej dwóch procent.

 

ZOBACZ: Media: Gwałtownie wzrasta liczba infekcji Covid-19 wśród dzieci

 

Gość Polsat News zapytany o trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 stwierdził: - Jestem przekonany, że powinniśmy jak najszybciej rozważyć podanie trzeciej dawki u osób, które są najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby. 

 

Doprecyzował, że chodzi o osoby z osłabionym układem odpornościowym, osoby po przeszczepach narządów, z chorobami autoimmunologicznymi czy osoby z chorobami nowotworowymi krwi oraz być może osoby starsze.

Szczepienie w interesie społeczeństwa

- W interesie społeczeństwa jest, żeby zaszczepiła się jak największa liczba osób - podkreślił jeszcze Szczeklik. Powiedział także o doniesieniach mówiących, że osoby zaszczepione szybciej pozbywają się wirusa, jeśli dojdzie do zakażenia.

 

- Myślę, że nie dojdzie już do takich blokad, z jakimi mieliśmy do czynienia przy poprzednich falach - powiedział profesor o możliwości wprowadzenia kolejnych krajowych lockdownów. - Myślę, że będzie to rozgrywało się bardziej lokalnie - dodał. Stwierdził także, że w jego przekonaniu w długiej perspektywie czasu wygramy walkę z koronawirusem.

 

ZOBACZ: Szczepienia przeciw COVID-19. Powstanie mapa "najbardziej odpornych gmin"

 

Gość wyraził także nadzieję, że przyszły rok będzie przełomowy dla kwestii opracowania skutecznych lekarstw przeciwko COVID-19.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

an / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie