USA. W Teksasie szpitale przepełnione po wzroście zakażeń koronawirusem

Świat
USA. W Teksasie szpitale przepełnione po wzroście zakażeń koronawirusem
PAP/EPA/ERIK S. LESSER
Protest zachęcający do noszenia masek w USA

W związku z nasilającą się falą pacjentów zakażonych koronawirusem w teksańskich szpitalach zaczyna brakować miejsc. Sytuacja jest trudna zwłaszcza na oddziałach intensywnej opieki - podała w czwartek stacja CNN.

Stanowy Departament Służby Zdrowia (DSHS) podkreślił, że stoi w obliczu "jednej z najcięższych batalii" z wirusem. Na wszelki wypadek w tym miesiącu władze zamówiły ciężarówki-chłodnie na zwłoki.

 

- Z wzrostem przypadków śmiertelnych rosną obawy o pojemność szpitali - ocenił w środę DSHS. Od środy w minionym tygodniu do ostatniej liczba osób hospitalizowanych zwiększyła się od 10 791 do 12 400.

Brakuje wolnych łóżek

- Zaczyna brakować łóżek na oddziałach intensywnej terapii (OIT). Pracownicy służby zdrowia gorączkowo szukają wolnych miejsca dla potrzebujących – zauważyła CNN.

 

Jako przykład przytoczyła sytuację w szpitalu Goodall Witcher Hospital w mieście Clifton. Ma on trudności z przenoszeniem pacjentów z OIT do innych placówek, ponieważ tam też brakuje miejsc.

 

ZOBACZ: USA. Ewakuacja Biblioteki Kongresu w związku z podejrzeniem bomby

 

- Nie mamy wolnych łóżek i na tym kończy się rozmowa. (…) Czasem ktoś mówi: "Przykro mi, bardzo mi przykro". Ponieważ wiedzą, że jesteśmy zdesperowani – wyjaśniła lokalnej telewizji KWTX w Waco szefowa pielęgniarek Joycesarah McCabe, dodając, że niekiedy zwraca się o pomoc do sąsiednich stanów, jak Luizjana czy Nowy Meksyk.

 

- Straciłem brata w sobotę. Czekaliśmy pięć dni na łóżko na OIT. (…) Nie wiem czy by go to uratował. Ale on nie jest jedyny, takich jest wielu innych – wyznał w rozmowie z KWTX Justin Squyres, lekarz z szpitala w Clifton.

 

DSHS zachęca mieszkańców Teksasu do szczepień, aby powstrzymać liczbę zakażeń. Informuje, że tylko 322 łóżka na oddziałach intensywnej terapii są dostępne w całym stanie.

Pełne szczepienie pomaga

- Pełne szczepienie zapobiega prawie wszystkim przypadkom ciężkiej choroby, hospitalizacji i śmierci – argumentuje DSHS.

 

ZOBACZ: Łódź. Groźby śmierci wobec dr. Tomasza Karaudy. Zachęcał do szczepień

 

Statystyki stanowe wskazują, że 66 proc. Teksańczyków kwalifikujących się do otrzymania szczepionki dostało najmniej jedną dawkę. 54,7 proc. jest w pełni zaszczepionych.

 

Dzieci w wieku poniżej 12 lat nie kwalifikują się jeszcze do szczepień, a zgodnie z danymi amerykańskiego Ministerstwa Zdrowia i Usług Społecznych Teksas notuje najwięcej w kraju, 239, ich hospitalizacji z powodu Covid-19.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie