Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane Ministerstwa Zdrowia, 17 sierpnia

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane Ministerstwa Zdrowia, 17 sierpnia
PAP/EPA/IGOR KOVALENKO
Dzięki szczepionkom śmiertelność COVID-19 spada

Mamy 221 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu Covid-19 zmarło 7 osób. W poniedziałek przybyło 128 nowych przypadków, nie odnotowano zgonów. Przed tygodniem MZ informowało o 200 zakażeniach. Również nie odnotowano żadnych zgonów.

Mamy 221 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (27), małopolskiego (21), śląskiego (19), podkarpackiego (18), podlaskiego (18), lubelskiego (16), wielkopolskiego (16), dolnośląskiego (15), łódzkiego (12), zachodniopomorskiego (11), pomorskiego (10), kujawsko-pomorskiego (9), świętokrzyskiego (9), warmińsko-mazurskiego (7), opolskiego (3), lubuskiego (1). 9 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

 

Z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 3 osoby.

Łączna liczba zakażonych koronawirusem wynosi 2 885 676 osób, z tego zmarło 75 306 osób.

 

Ile szczepień wykonano?

Ministerstwo zdrowia informuje o wykonaniu 35 474 489 szczepień, z czego w pełni zaszczepionych jest 18 205 787 osób.

 

Ile osób w szpitalach?

Hospitalizowanych jest 335 chorych z COVID-19, a 48 z nich przebywa pod respiratorami – poinformował w poniedziałek resort zdrowia.

 

Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 6 039 łóżek i 580 respiratorów. Łącznie od początku pandemii wyzdrowiało 2 655 543 osoby. Na kwarantannie znajduje się 63 155 osób.

 

W ciągu doby wykonano ponad 48,6 tys. testów na obecność koronawirusa.

 

Ciąża a szczepienie. Nowe dane

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

BBC News stwierdza, że nieporozumienie w tej sprawie wynika z niewłaściwego odczytania badań przeprowadzonych na zwierzętach przedstawionych przez firmę Pfizer, producenta jednej ze szczepionkę w technologii mRNA.

Dzieci powinny wrócić do szkół

- Moje zdanie w sprawie stacjonarnego nauczania w szkołach się nie zmieniło. To konieczne dla rozwoju dzieci, więc powinny one 1 września wrócić do szkół. W ogromnej większości przypadków dzieci przechodzą zakażenie COVID-19 łagodnie, więc tutaj nie ma ryzyka zdrowotnego. Straty dla młodych ludzi, związane z brakiem klasycznej edukacji, są ogromne, więc decyzja w tej akurat sprawie wydaje się prosta. Oczywiście - nauczyciele i personel szkół, jako osoby świadome, powinny poddać się szczepieniu - podkreśliła prof. dr hab. n. med. Magdalena Marczyńska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która doradza rządowi w ramach działalności Rady Medycznej.

pdb/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie