Moskwa. Katastrofa prototypu samolotu Iliuszyn Ił-112V. Trzy osoby nie żyją

Technologie
Moskwa. Katastrofa prototypu samolotu Iliuszyn Ił-112V. Trzy osoby nie żyją
fot. Allocer/CC-by-SA/Commons / Twitter.com/Rustem Adagamow
Prototyp samolotu wojskowego rozbił się pod Moskwą

Pod Moskwą rozbił się prototypowy samolot wojskowy. Katastrofę potwierdził producent Iliuszyna Ił-112V, firma United Aircraft Corporation. Na pokładzie maszyny znajdowały się trzy osoby, prawdopodobnie wszystkie zginęły. W mediach pojawiło się dramatyczne nagranie.

Z oświadczenia UAC nie sposób stwierdzić, czy ktokolwiek przeżył wypadek, ale rosyjska agencja RIA Nowosti, na którą powołuje się Reuters, cytuje anonimowe źródła przekonane, że wszyscy zginęli na miejscu. Do zdarzenia doszło w rejonie lotniska Kubinka pod Moskwą. Samolot był w trakcie lotu szkoleniowego.

 

Na Twitterze można zobaczyć amatorskie nagranie, które ukazuje samolot przelatujący nisko z płonącym jednym ze skrzydeł. Po dłuższej chwili takiego lotu, samolot gwałtownie nurkuje i uderza w ziemię. Po chwili znad lasu podnosi się chmura dymu.

 

ZOBACZ: Turcja. Rozbity rosyjski samolot gaśniczy Be-200. Osiem osób nie żyje

 

Ił-112V to prototyp samolotu, który ma zastąpić wycofywany samolot Antonow An-26. Jest lekkim wojskowym samolotem transportowym. Jego produkcją zajmuje się należąca do kombinatu UAC fabryka w Woronezu.

 

 

Prace nad projektem rozpoczęto w 1994 roku, ale wówczas został on zawieszony. Powrócono do niego w 2019 roku. W założeniu samolot mógłby pełnić także funkcje cywilne, jako 40-miejscowa maszyna dla linii lotniczych.

pdb/msl/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie