Lazurowe Wybrzeże w ogniu. Ewakuacja turystów

Świat
Lazurowe Wybrzeże w ogniu. Ewakuacja turystów
Twitter/Sécurité Civile

Obszar o powierzchni około 5 tys. ha, w tym lasy, spłonęło od poniedziałku na Lazurowym Wybrzeżu na południu Francji. We wtorek rano z ogniem walczyło ok. 700 strażaków, a tysiące osób, w tym turystów, prewencyjnie ewakuowano z okolicznych domów i kempingów.

Pożar wybuchł w poniedziałek późnym południem w mieście Gonfaron w departamencie Var, niedaleko autostrady A57. Ogień, podsycany przez gwałtowny mistral (suchy, zimny, porywisty wiatr wiejący w południowej Francji - red.), nadal rozprzestrzenia się od Masywu Maurów w kierunku zatoki Saint-Tropez.

 

 

Jak poinformowała prefektura Var, około godz. 6 pożar strawił 5 tys. ha i spalił około 100 domów. Trzy osoby zostały lekko ranne, a 19 podtruło się dymem.

 

 

Strażacy ewakuowali tysiące ludzi, w tym siedem kempingów w miejscowościach Croix Valmer, Gassin i Cavalaire. Doszczętnie spłonął teren kempingu Charlemagne w Grimaud, a ośrodek wypoczynkowy linii Air France został zamknięty.

 

 

Wczasowiczów i mieszkańców terenów przewieziono do budynków okolicznych gmin.

 

- Byliśmy w łóżku i nagle ktoś zapukał do drzwi, żeby nas ostrzec, że jest pożar i że musimy jak najszybciej wyjść, zabrać walizki (...), po czym wyjechaliśmy samochodem w sam środek płomieni w czasie gaszenia hotelu - powiedział gość ośrodka w Grimaud Nicolas, cytowany przez stację BFM TV.

 

 

700 strażaków z Var i sąsiednich departamentów (m.in. Delta Rodanu, Alpy Nadmorskie, Wysokie Alpy, Gard) walczy z żywiołem, mierząc się z wiatrem, suszą i ekstremalnym upałem.

 

Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin zapowiedział, że uda się we wtorek na miejsce akcji gaśniczej.

dk/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie