Jezioro Chełmżyńskie. Policjanci uratowali orła bielika. Ptak dryfował, był wykończony

Polska
Jezioro Chełmżyńskie. Policjanci uratowali orła bielika. Ptak dryfował, był wykończony
Policja.pl
Uratowany w poniedziałek bielik

Policjanci uratowali na Jeziorze Chełmżyńskim (powiat toruński) dryfującego, dość okazałych rozmiarów, ptaka. Najprawdopodobniej to dorosły osobnik bielika. Trafił pod opiekę specjalistów.

W poniedziałek ok. godz. 12:20 policjant z komendy miejskiej w Toruniu oraz policjant z komisariatu w Chełmży patrolowali łodzią Jezioro Chełmżyńskie. W pewnym momencie, w okolicach wsi Pluskowęsy, dostrzegli dryfującego, dość okazałych rozmiarów ptaka.

 

Po podpłynięciu zauważyli, że to zanurzający się pod wodą bielik. Zwierzę było wycieńczone. Na widok łodzi zaczęło zachowywać się agresywnie. 

 

Policjant z uratowanym bielikiemPolicja Kujawsko-Pomorska
Policjant z uratowanym bielikiem

Policjanci, z pomocą wypoczywającego w okolicy na urlopie innego funkcjonariusza, wciągnęli ptaka na pokład policyjnej łodzi. Użyli w tym celu rękawic ochronnych. 

Trafił pod opiekę specjalistów

Wyłowionego bielika odebrał pracownik Chełmżyńskiego Centrum Zdrowia Zwierząt. Według lekarza weterynarii uratowane zwierzę to prawdopodobnie dorosły osobnik bielika zwyczajnego. Ptak trafił pod opiekę profesjonalistów.

 

Bielika udało się wciągnąć na pokład łodziPolicja Kujawsko-Pomorska
Bielika udało się wciągnąć na pokład łodzi

Orzeł bielik to gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych. Zamieszkuje głównie obszary przylegające do zbiorników wodnych. W związku z antropopresją i zanieczyszczeniem środowiska liczebność gatunku zmniejszyła się znacząco do lat 70. XX wieku, jednak dzięki działaniom ochronnym liczebność niektórych populacji wzrosła i ustabilizowała się.


We wszystkich państwach bielik jest gatunkiem prawnie chronionym.

an/jo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie