Gorąco z gwałtownymi burzami. Pogoda na poniedziałek

Polska
Gorąco z gwałtownymi burzami. Pogoda na poniedziałek
Bibhukalyan Acharya / Pexels
W poniedziałek gorąco z gwałtownymi burzami

Poniedziałek będzie najgorętszym i jednocześnie najbardziej burzowym dniem w tym tygodniu. Spodziewamy się błyskawic, ulewnych deszczy, podtopień, gradobić i wichur, które mogą powodować szkody materialne. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla 12 województw.

Zbliża się koniec gorącej pogody, a to oznacza, że musimy się spodziewać gwałtownych zjawisk. Poniedziałek do południa będzie pogodny i bez opadów. Jednak od godzin południowych przez popołudnie i wieczór po godziny nocne zaczną się piętrzyć chmury burzowe, które przyniosą ulewy, gradobicia i wichury.
 
Najbardziej niebezpiecznie będzie na południu, wschodzie i w centrum kraju. Na zachodzie burze, jeśli się pojawią, to będą na ogół słabe. Możliwe są tam przelotne opady deszczu, chwilami obfite, połączone z silniejszym wiatrem.

Ostrzeżenia IMGW

W 12 województwach na wschodzie, południu i w centrum kraju w poniedziałek spodziewane są burze z ulewnym deszczem, silnym wiatrem i gradem.

 

IMGW ostrzeżenia pierwszego, najniższego stopnia przed burzą wydał dla województw: podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, śląskiego, opolskiego oraz wschodnich części województw dolnośląskiego i wielkopolskiego. Lokalnie w czasie burz spadnie do 30 l/mkw. deszczu, a porywy wiatru osiągać będą prędkość 90 km/h.

 

W trzech województwach na południowym wschodzie Polski - małopolskim, podkarpackim i częściowo lubelskim - obowiązują ponadto ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem.

 

 
Pogoda na poniedziałektwojapogoda.pl
Pogoda na poniedziałek
 
 
Ulewy, gradobicia i wichury
 
W burzach w ciągu jednej godziny może spaść do 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.
 
WIDEO: Pogoda na poniedziałek
 
Warto przeparkować samochód spod drzewa i studzienki kanalizacyjnej, zabezpieczyć wszystkie rzeczy leżące luzem na balkonie lub przed domem, które mogą porwać nagły podmuch wiatru. W trakcie burz należy unikać przebywania na otwartej przestrzeni, a zwłaszcza pod drzewami.
 
Nawet 30 stopni w cieniu
 
Termometry pokażą maksymalnie przeważnie od 27 do 30 stopni. Najgoręcej będzie na południu i w centrum. Najchłodniejszego powietrza spodziewamy się nad morzem, gdzie bryza nie pozwoli temperaturze przekroczyć 23 stopni.
 
Ciśnienie jest obniżone i będzie spadać. Barometry pokażą w samo południe od 1005 hPa na Pomorzu i Mazurach do 1010 hPa na Śląsku i w Małopolsce. Biomet będzie niekorzystny, co meteopaci mogą odczuć w postaci bólu głowy, senności i rozkojarzenia.
pdb/TwojaPogoda.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie