Los Angeles, USA. Mężczyzna raniony nożem podczas demonstracji antyszczepionkowej

Świat
Los Angeles, USA. Mężczyzna raniony nożem podczas demonstracji antyszczepionkowej
PAP/EPA/ETIENNE LAURENT
Starcia zwolenników i przeciwników szczepionek w USA

Podczas bijatyki między przeciwnikami i zwolennikami szczepień przeciw Covid-19, która miała miejsce w sobotę w Los Angeles, jeden z uczestników został pchnięty nożem. Do starcia doszło przed miejskim ratuszem.

- Jesteśmy tu, aby utrzymać porządek po tym, jak wybuchła bójka między Antifą a ludźmi zebranymi podczas wydarzenia, na które mieli zezwolenie. Mamy informacje o mężczyźnie ugodzonym nożem. Jest on opatrywany przez personel straży pożarnej. Nie dokonano jeszcze żadnych aresztowań, ale (śledztwo) jest w toku – powiedział cytowany w niedzielę przez dziennik „Los Angeles Times” kapitan policji Stacy Spell.

Reporter lokalnego radia pobity

Ratownicy medyczni przewieźli rannego mężczyznę do szpitala. Nie wiadomo, w jaki jest stanie.

 

ZOBACZ: Francja. Kilkaset tysięcy osób protestuje przeciwko przepustkom sanitarnym. 5. tydzień demonstracji

 

Reporter lokalnego radia KPCC Frank Stoltze, który był na demonstracji, tweetował, że został "popchnięty, kopnięty, a moje okulary zostały zerwane z twarzy przez grupę facetów na proteście - przed ratuszem".

 

„LAT” szacował, że przeciwników szczepień było kilkuset. Naprzeciw nim stanęło kilkudziesięciu zwolenników szczepionek.

 

Antyszczepionkowcy zgromadzili się pod hasłem "wybierz marsz wolności przeciwko tyranii medycznej". Mottem zwolenników szczepień, utożsamianych z lewicą, było "nie ma bezpiecznej przestrzeni dla faszystów".

Zielona przepustka w LA

Według NBC News przemoc zbiegła się w czasie z zapowiedzią gubernatora Kalifornii Gavona Newsoma w mijającym tygodniu, że od wracających do szkół nauczycieli i innych pracowników będą wymagane zaświadczenia o szczepieniu. Dotyczy to zarówno szkół publicznych, jak i prywatnych.

 

ZOBACZ: "Kontrolowana" detonacja 2,5 tony fajerwerków w Los Angeles. 17 osób rannych

 

Rada miejska Los Angeles przegłosowała natomiast projekt przepisów, wymagających przedstawienia dowodu szczepienia przed wejściem do miejsc publicznych, w tym restauracji, barów, sal gimnastycznych, aren koncertowych, kin i sklepów.

 

W Kalifornii zarejestrowano w piątek 14 099 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w porównaniu z 10 450 odnotowanymi dzień wcześniej. Stanowi to najwyższą dzienną liczbę zachorowań od 1 lutego 2021 roku.

pdb
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie