Kanada. Premier Trudeau złożył wniosek o przedterminowe wybory

Świat
Kanada. Premier Trudeau złożył wniosek o przedterminowe wybory
Reuters
Premier Kanady Justin Trudeau

Premier Kanady Justin Trudeau złoży w niedzielę wizytę gubernator generalnej Mary Simon - poinformował w sobotę jego urząd. Jak się oczekuje premier zwróci się o rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych, które miałyby się odbyć już w przyszłym miesiącu.

W komunikacie urzędu premiera nie podano celu wizyty jednak - jak już wcześniej podawały źródła poinformowane - Trudeau dąży do przeprowadzenia wyborów do parlamentu federalnego we wrześniu br., dwa lata przed terminem.

 

Prerogatywa rozpisywania wyborów parlamentarnych należy do gubernator generalnej, jako przedstawicielki formalnej głowy państwa - brytyjskiej królowej Elżbiety II.

 

Zdaniem ekspertów ds. prawa konstytucyjnego, Simon przychyli się do wniosku.

Trudeau liczy na utrzymanie władzy

Reuter wyraża opinię że Trudeau liczy na to, iż pomyślny przebieg akcji szczepień przeciw Covid-19 i odrodzenie gospodarcze po okresie pandemii umożliwią mu umocnienie jego pozycji i dalsze sprawowanie władzy.

 

ZOBACZ: "Negatywnie oceniamy postępowanie Izraela". Polskie MSZ zapowiada retorsje

 

Według sondaży opinii publicznej, centrolewicowi liberałowie Trudeau wyprzedzają konserwatywnych rywali jednak nie jest to przewaga wystarczająca aby zapewnić im zdecydowaną przewagę w liczącej 338 deputowanych w Izbie Gmin.

 

W ostatnich wyborach z 2019 r. Partia Liberalna nie zdołała uzyskać większości, co uczyniło ją zależną od ugrupowań opozycyjnych.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie