Trzęsienie ziemi na Haiti. Duże zniszczenia, nie żyje co najmniej 227 osób

Świat
Trzęsienie ziemi na Haiti. Duże zniszczenia, nie żyje co najmniej 227 osób
Twitter/JCOM Haiti /PAP/EPA/USGS

Premier Haiti Ariel Henry napisał w sobotę na Twitterze, że trzęsienie ziemi, które nawiedziło w tym dniu ten kraj, spowodowało ogromne szkody w Grand'Anse, Nippes i na południu kraju. Zaapelował o zmobilizowanie wszystkich zasobów w celu pomocy osobom poszkodowanym. W sobotę wieczorem premier ogłosił stan wyjątkowy.

Co najmniej 227 osób zginęło w sobotę w trzęsieniu ziemi na Haiti - poinformowały służby ratownicze. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 nawiedziło w sobotę rano zachodnią część Haiti. Służby przekazały także o setkach zganionych i rannych.  

 

W sobotę premier Haiti ogłosił stan wyjątkowy w kraju. Ma potrwać miesiąc. Na konferencji prasowej szef haitańskiego rządu powiedział, że na razie nie zwraca się o pomoc zagraniczną, gdyż nie jest jeszcze znany rozmiar zniszczeń.

"Trzeba stawić czoło tej dramatycznej sytuacji"

Premier Henry ogłosił, że udaje się na miejsce katastrofy, aby ocenić sytuację. - Odwołuję się do ducha solidarności i zaangażowania wszystkich Haitańczyków i Haitanek, aby zjednoczyli się we wspólnym froncie i stawili czoło tej dramatycznej sytuacji - zaapelował.

 

 

Epicentrum trzęsienia, do którego doszło o godz. 8.29 czasu miejscowego (godz. 13.29 czasu polskiego), znajdowało się 12 km od miasta Saint-Louis-du-Sud, leżącego w odległości ok. 160 km od stolicy kraju, Port-au-Prince.

 

Władze ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami, lecz szybko je odwołały.

Ruiny budynków, ogromne zniszczenia

Trzęsienie było odczuwalne w całym kraju. Zniszczenia odnotowano w kilku miastach, o czym świadczą materiały zdjęciowe opublikowane przez świadków na portalach społecznościowych. W stolicy wielu mieszkańców wyległo na ulice.

 

Na filmach udostępnionych w internecie pokazano ruiny różnych budynków, w tym kościoła w miejscowości Les Anglais, 200 km na południowy zachód od Port-au-Prince, w którym w sobotę odbywała się msza.

 

Również na Haiti doszło do bardzo silnego trzęsienia ziemi, którego wstępna magnituda wstępna wyniosła 7,2. 

 

Ze względu na region, w którym wystąpiło trzęsienie ziemi, doszło do bardzo poważnych zniszczeń. 

Jak informują media, wstrząsy były odczuwalne w całym kraju. W wyniku trzęsienia ziemi, odnotowano wiele szkód w miastach Jérémie i Les Cayes.

Deklaracja pomocy z Polski

W związku z trzęsieniem ziemi na Haiti, Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak polecił sprawdzenie gotowości bojowej grup poszukiwawczo-ratowniczych PSP działających w ramach USAR POLAND i MUSAR POLAND - poinformowała w sobotę Państwowa Straż Pożarna.

 

Pomoc dla Haiti zadeklarowała w sobotę Państwowa Straż Pożarna.

 

 

"W związku z trzęsieniem ziemi na Haiti, Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak polecił sprawdzenie gotowości bojowej grup poszukiwawczo - ratowniczych PSP działających w ramach #USAR POLAND i #MUSAR POLAND" - podała PSP na Twitterze.

Dramatyczne skutki trzęsienia ziemi z 2010 roku

Haiti, najbiedniejszy kraj obydwu Ameryk, zachowuje w pamięci trzęsienie ziemi z 12 stycznia 2010 roku, które spowodowało poważne zniszczenia w stolicy i innych miastach. Zginęło wtedy ponad 200 tys. ludzi, a ponad 300 tys. zostało rannych.

 

Ponad 1,5 mln Haitańczyków zostało wtedy bez dachu nad głową, stawiając władze i międzynarodową społeczność humanitarną przed kolosalnym wyzwaniem odbudowy kraju bez ksiąg wieczystych i przepisów budowlanych.

 

Nie potrafiąc sprostać temu wyzwaniu, Haiti, które również regularnie nawiedzają huragany, w ciągu 10 lat pogrążyło się w ostrym kryzysie społeczno-politycznym.

Trzęsienie ziemi na Alasce

Epicentrum trzęsienia ziemi zlokalizowano w odległości 135 km na północny zachód od miejscowości Perryville, w której mieszka 100 osób.

Wstrząsy nastąpiły w sobotę przed godz. 4 rano (przed godz. 14 czasu polskiego).

 

Alaska jest obszarem o znacznej aktywności sejsmicznej. Centrum Trzęsień Ziemi na Alasce, mieszczące się na uniwersytecie w Fairbanks, podało na swej stronie internetowej, że wykrywa trzęsienia ziemi średnio co 15 minut.

 

Centrum twierdzi również, że 75 proc. wszystkich trzęsień ziemi w USA o magnitudzie powyżej 5 ma miejsce na Alasce

 

kmd/laf/PAP/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie