Hiszpania. Rekin w pobliżu plaży w Walencji. Turyści uciekają

Świat
Hiszpania. Rekin w pobliżu plaży w Walencji. Turyści uciekają
Reuters / Courtesy Saray Cerro / Podriem Estar Millor
Hiszpańskich plażowiczów wystraszył rekin

Turyści wypoczywający na popularnych plażach w regionie Walencji uciekają w popłochu z wody na widok rekina, który od kilku dni pojawia się na Costa Blanca, w okolicy Alicante. Na razie nie wiadomo, czy jest to tylko jeden rekin, czy też kilka różnych.

Na nagraniach zrobionych w różnych miejscowościach wybrzeża widać charakterystyczną trójkątną pletwę wystającą nad powierzchnią wody.

Jeden lub więcej rekinów

Przybyła na miejsce policja nakazała turystom wyjście z wody i otoczyła plaże kordonem. Służby ratunkowe pozostają w stanie pogotowia. Nie odnotowano rannych.

 

Z opisu dostarczonego przez jednostkę lotniczą policji wynika, że jest to gatunek rekina błękitnego, zwanego także żarłaczem błękitnym, rzadko zbliżającego się do wybrzeża.

 

ZOBACZ: Atak rekina w egipskim kurorcie. 12-latek stracił ramię

 

Rekin pojawił się najpierw blisko plaży Poniente w znanej miejscowości turystycznej Benidorm, wywołując popłoch wśród kąpiących się. Dzięki akcji specjalistów z Instytutu Oceanograficznego w Walencji, którzy wypłynęli w morze pontonami, rekina zawrócono na głębokie wody. Następnego dnia, w piątek, pojawił się blisko plaż w wodach zatoki Bol Nou koło Villajoyosa (Alicante), a później był widziany w zatoce Lanuza koło El Campello (Alicante) - poinformowała agencja EFE.

 

Widok charakterystycznej płetwy wypłoszył turystów z kąpieliPAP/EPA/Manuel Lorenzo
Widok charakterystycznej płetwy wypłoszył turystów z kąpieli

 

 

Według telewizji Antena3, nie wiadomo, czy chodzi o tego samego rekina, czy też jest ich więcej. Okaz widziany w Benidorm miał ok. 3 m długości i wydawał się zdezorientowany. Ze względów bezpieczeństwa na plażach zawieszono czasowo czerwone flagi zakazujące kąpieli.

Hiszpania. Rekin nie jest groźny dla ludzi

Według Instytutu rekin błękitny występuje w Morzu Śródziemnym i zwykle nie jest groźny dla ludzi. - Nie przypływa na plaże w Benidorm, aby kogoś zjeść, nic nie zrobi, chyba że poczuje się zagrożony - powiedział biolog Carlos Taura.

 

Rekin błękitny jest dość duży, może osiągnąć długość do 4 m i masę 200 kg. Poluje na ryby i morskie ptaki. Jest gatunkiem zagrożonym wymarciem.

pdb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie