Włochy. Antycyklon Lucyfer uderzył w Półwysep Apeniński. Alarm z powodu upałów w 15 miastach

Świat
Włochy. Antycyklon Lucyfer uderzył w Półwysep Apeniński. Alarm z powodu upałów w 15 miastach
PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI
Upał i pożary szaleją w rejonie Ragusa na Sycylii

15 miast we Włoszech w stanie alarmu z powodu upałów w piątek, a 17 w sobotę - taka pogoda towarzyszy weekendowi, który jest kulminacją letnich wakacji. W podróż wybiera się około 13 milionów Włochów. W historycznych miastach turyści z trudem zwiedzają zabytki.

Temperatura w wielu rejonach kraju sięga 40 stopni Celsjusza, a na południu, w tym na Sycylii i Sardynii jest jeszcze wyższa.

 

ZOBACZ: Włochy. Wulkan Etna urósł o 37 metrów

 

W pełnym turystów Rzymie rozdawane są butelki z wodą. Przybysze szukają też ochłody przy fontannach z wodą pitną.

Fala gorąca rozpaliła niemal całe Włochy

W stolicy Włoch trzeci dzień z rzędu obowiązuje czerwony alarm z powodu upałów. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło go też w 14 innych miastach: Bari, Bolonii, Bolzano, Brescii, Cagliari, Campobasso, Florencji, Frosinone, Latinie, Palermo, Perugii, Rieti, Trieście i w Viterbo. W sobotę dołączą do nich Neapol i Ankona.

 

Turyści i mieszkańcy Włoch szukają ochłodyPAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI
Turyści i mieszkańcy Włoch szukają ochłody

 

 

Po fali gorąca, która rozpaliła niemal całe Włochy i przyniosła serię katastrofalnych w skutkach pożarów na południu, na początku nowego tygodnia spodziewane są burze z gradobiciem.

 

ZOBACZ: Pożary w Europie. Grecja, Włochy i Hiszpania walczą z ogniem

 

We Włoszech trzeba będzie się liczyć z coraz bardziej ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi, jak w tych dniach - powiedziała klimatolog Marina Baldi z Komitetu Badań Naukowych.

 

Sytuację w kraju dodatkowo komplikuje antycyklon Lucyfer, który już uderzył w Półwysep Apeniński dotkliwymi upałami. W środę na Sycylii w regionie Syrakuz włoscy meteorolodzy odnotowali temperaturę 48,8 st. C , jest to najwyższa notowana temperatura w Europie.

 

ZOBACZ: Włochy. Dwie osoby zginęły w pożarach w Kalabrii i na Sycylii

 

Według prognoz temperatura jeszcze wzrośnie i w najbliższych dniach termometry na Sycyli mogą pokazać 49-50 st. C. W innych regionach na południu: w Kalabrii, Apulii i Kampanii ma być do 42 st. C.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie