PKO BP: rekordowy wzrost PKB w drugim kwartale tego roku

Biznes
PKO BP: rekordowy wzrost PKB w drugim kwartale tego roku
PAP/EPA/Jorge Torres
Fabryka. Zdjęcie ilustracyjne

Dynamika PKB w drugim kwartale tego roku, która wyniosła 10,9 proc. rok do roku była najwyższa w historii. Gospodarka odrobiła pandemiczne straty i weszła na ścieżkę szybkiego wzrostu - informują w piątkowym komentarzu analitycy z PKO BP.

Jak poinformował w piątkowym szacunku GUS, Produkt Krajowy Brutto w drugim kwartale 2021 roku wzrósł o 10,9 proc. w stosunku do drugiego kwartału roku poprzedniego, wobec spadku na poziomie 0,9 proc. rok do roku w pierwszym kwartale.

 

ZOBACZ: NBP: w 2021 r. inflacja wyniesie 4,2 proc., a wzrost PKB 5 proc

 

"Biorąc pod uwagę dane z gospodarki za drugi kwartał tego roku szacujemy, że dynamika konsumpcji prywatnej w drugim kwartale wyniosła 14,8 proc. rok do roku" - czytamy w komentarzu.

Jak silny jest obecnie trend wzrostowy?

Zdaniem analityków obserwowany wzrost PKB jest odzwierciedleniem efektów niskiej bazy sprzed roku (wiosenne ograniczenie aktywności w gospodarce wskutek pandemii) oraz mocnego ożywienia możliwego m.in. dzięki skutecznym działaniom osłonowym podjętym w trakcie pandemii ze strony polityki fiskalnej przy wsparciu NBP (rządowe tarcze antykryzysowe).

 

"Kluczowym pytaniem na najbliższe kwartały jest to, jak silny jest obecnie fundamentalny trend wzrostowy. Wyniki badań koniunktury za lipiec wskazują, że dynamika PKB na początku trzeciego kwartału normalizuje się lekko powyżej poziomu 5 proc., co jest spójne z naszym scenariuszem bazowym. W całym 2021 wzrost PKB wyniesie wg naszych szacunków 5,4 proc." - wskazują analitycy.

"Gospodarka odrobiła straty związane z pandemią"

Interia przytacza komentarz Polskiego Instytutu Ekonomicznego, według którego "polska gospodarka odrobiła straty związane z pandemią. Kolejne kwartały przyniosą systematyczny wzrost aktywności - w drugiej połowie dynamika PKB powinna oscylować blisko 5 proc." Według wstępnego szacunku polska gospodarka wzrosła w II kwartale o 10,9 proc. względem dna recesji związanej z pandemią. Wynik kształtuje się blisko mediany rynkowych prognoz (11 proc.). Dynamiczny wzrost oznacza, że Polska odrobiła straty w ubiegłym kwartale - łączna wartość PKB jest o 2 proc. wyższa niż w analogicznym kwartale 2019 roku. Podobne tendencje jak dotychczas raportują jedynie państwa bałtyckie oraz Szwecja.

 

ZOBACZ: Komisja Europejska prognozuje wzrost PKB Polski i Unii Europejskiej

 

"Ostatnie wypowiedzi umiarkowanych i gołębich członków RPP (J.Kropiwnicki, G.Ancyparowicz, E.Łon) wskazały na przestrzeń do podwyżki stóp procentowych w listopadzie. Publikowana w końcu sierpnia struktura PKB (zwłaszcza jeśli pokaże dwucyfrową dynamikę inwestycji) może wzmocnić takie oceny, pokazując, że gospodarka powróciła do normalności, a w części obszarów bieżące trendy są wręcz mocniejsze niż przed wybuchem pandemii" - zwracają uwagę ekonomiści.

 

Według nich piątkowy odczyt PKB jest neutralny dla RPP, która oczekiwała solidnego odbicia w drugim kwartale tego roku.

 

Według PKO BP wspierałoby to scenariusz szybszych niż w bazowym scenariuszu banku podwyżek stóp jeszcze przed końcem roku (z zastrzeżeniem umiarkowanej skali zachorowań w kolejnej fali pandemii).

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie