Poprawka Konfederacji przyjęta. Szykują się zmiany w zarządzaniu państwowymi mediami

Polska
Poprawka Konfederacji przyjęta. Szykują się zmiany w zarządzaniu państwowymi mediami
PAP/Wojciech Olkuśnik
Poprawkę Konfederacji przegłosował Sejm

Członków zarządów państwowych spółek medialnych, w tym prezesa zarządu ma powołać i odwoływać Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, której członkowie mają być wybierani przez Sejm za zgodą Senatu - to jeden z zapisów poprawki Konfederacji do ustawy medialnej, jaką przegłosował Sejm. "W 2022 roku PiS nie wybierze partyjnych funkcjonariuszy" - skomentował jeden z posłów ugrupowania.

Sejm przyjął w środę nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Za ustawą głosowało 228 posłów, przeciw było 216, wstrzymało się 10.

Posłowie przegłosowali także poprawkę Konfederacji wprowadzającą zmianę w sposobie powoływania członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

 

ZOBACZ: Posłanki KO zaangażowane w atak na Sośnierza? "To jest stek bzdur"

 

- W 2022 r. upływają kadencje członków KRRiT i Rady Mediów Narodowych i warto by było je odpolitycznić - mówił Artur Dziambor, składając poprawki Konfederacji.

 

Proponowane przepisy zakładają powołanie pięciu członków do rady przez prezydenta RP za zgodą Sejmu i Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Szczegółowy tryb zgłaszania kandydatów do KRRiT określałaby uchwała Sejmu. Na wybór członków KRRiT zgodę musiałby wyrazić Sejm, a następnie Senat.

 

Poprawka Konfederacji zakłada, że Senat uchwałą wyrazi zgodę na powołanie członków Krajowej Rady w ciągu miesiąca od dnia przekazania Senatowi uchwały Sejmu. Niepodjęcie uchwały przez Senat w ciągu tego okresu oznacza wyrażenie zgody. Jeżeli Senat nie zgodzi się na powołanie, Sejm musi zaproponować inne osoby na członków KRRiT.

Nowy sposób wyboru KRRiT

Według poprawki, prezydent powołuje członków Krajowej Rady w ciągu miesiąca od uchwały Senatu wyrażającej zgodę na powołanie członków Krajowej Rady. Dotychczasowy członek Krajowej Rady pełni swoje obowiązku do czasu objęcia stanowiska przez nowego członka Krajowej Rady.

Poprawka proponowana przez Konfederację zakłada też, że członków państwowych spółek medialnych, w tym prezesa zarządu powołuje i odwołuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Z kolei członków KRRiT wybierałby Sejm za zgodą Senatu, gdzie większość ma opozycja.

 

"Właśnie przeszła poprawka Konfederacji praktycznie likwidująca Radę Mediów Narodowych, oddająca kompetencje KRRiTV, wykonująca wyrok TK z 2016 roku i powodująca zmianę trybu wyboru członków na podobny do RPO. W 2022 roku PiS nie wybierze partyjnych funkcjonariuszy!" - przekazał Artur Dziambor. 

 

 

"Konsekwencją ustawy będzie konieczność kompromisowego składu KRRiT i Zarządu TVP od 2022, jeszcze przed wyborami w 2023. To jest sukces i skutek dzisiejszej poprawki Konfederacji" - napisał Robert Winnicki. 

 

Posłowie przypominają, że kadencja Jacka Kurskiego kończy się jesienią przyszłego roku.

 

Obecnie w skład Krajowej Rady wchodzi pięciu członków powoływanych: 2 przez Sejm, 1 przez Senat i 2 przez Prezydenta, spośród osób wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem w zakresie środków społecznego przekazu. Ich kadencja trwa 6 lat, licząc od dnia powołania ostatniego członka. 

laf/ml/Interia/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie