Kraków. Ponad tysiąc zgłoszeń w związku z intensywnym deszczem

Polska
Kraków. Ponad tysiąc zgłoszeń w związku z intensywnym deszczem
Polsat News
Zalane ulice w Krakowie, 5 bm. Nad regionem przechodzą intensywne ulewy. Małopolscy strażacy otrzymali 156 zgłoszeń w związku z zalaniami.

Ponad tysiąc zgłoszeń związanych z intensywnymi opadami deszczu odebrali do tej pory strażacy w Krakowie i powiecie krakowskim. W dzielnicy Bieżanów rzeka Serafa przelała wał przeciwpowodziowy. Zalanych zostało kilka ulic i budynki. - Zniszczenia będą ogromne - mówi reporterka Polsat News.

- Sytuacja jest bardzo trudna. Strażacy pracują w wielu miejscach i wciąż mają pełne ręce roboty. Na szczęście deszcz nie pada tak intensywnie jak w nocy. Mimo to, zniszczenia będą ogromne. Zalane są nie tylko drogi czy posesje, podwórka, ale także domy, mieszkania, garaże podziemne - mówiła reporterka Polsat News Teresa Gut. 

 

Wideo: rzeka przelała wał przeciwpowodziowy

 

Jak poinformował w piątek rano oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP w Krakowie st. kpt. Bartłomiej Rosiek, deszcz wciąż pada, ale mniej intensywnie niż w nocy; poziom wody w Serafie się obniża.

 

"Wilga wylała na teren budowy Trasy Łagiewnickiej. Trwa szacowanie start. Docelowo wały Wilgi będą podwyższone by minimalizować ryzyko takich zalań" - przekazał Zarząd Dróg Miasta Krakowa. 

 

 

- To dobry prognostyk dla nas. Jak woda jeszcze bardziej spadnie, zaczniemy ją wypompowywać z zalanych posesji - wskazał strażak.

 

Zalanych zostało pięć domów

Według niego w Krakowie ulewami najbardziej zostały dotknięty rejon Prokocimia, gdzie w czwartek wieczorem wystąpiła z koryta rzeka Serafa, zalewając okoliczne ulice m.in. Półłanki, Bieżanowską, mjr Sucharskiego, Udzieli. Tylko przy ul. Udzieli zalanych zostało pięć domów oraz parkingi podziemne w trzech blokach mieszkalnych.

 

PAP/Łukasz Gągulski

 

- Nasze działania polegają na workowaniu piasku, dostarczaniu do mieszkańcom, którzy zabezpieczają posesje, wciąż są nieprzejezdne miejsca na tych ulicach - powiedział Rosiek.

 

PAP/Łukasz Gągulski

Ponad 100 strażaków w akcji

Według niego w powiecie krakowskim trudna sytuacja była w gminie Zielonki, gdzie mieszkańcy tej miejscowości zmagali się z wezbraną rzeką Białuchą. W nocy zalała ona drogę wojewódzką 794, która – według relacji strażaków – powinna być już przejezdna.

 

PAP/Łukasz Gągulski

 

W akcji ratowniczej w całym Krakowie uczestniczy ponad 100 strażaków, z czego około 40 strażaków zaangażowanych jest w rejonie Bieżanowa.

 

Jak podał w piątek rano krakowski magistrat, udrożnione zostały już przejazdy pod wiaduktem na ul. Prądnickiej. Tramwaje kursują pod rondem Mogilskim i tunelem KST.

Kilka ulic nieprzejezdnych

Z powodu zalania drogi brak przejazdów: ul. Pułkownika Dąbka, Lublańska, wiadukt na al. 29 Listopada przy Kuźnicy Kołłątajowskiej i Kalwaryjska w Woli Radziszowskiej. Autobusy kierowane na trasy objazdowe.

 

 

W Swoszowicach zalana jest droga, dlatego linia 265 została skrócona do przystanku Lusina Krakówka. Brak przejazdu ul. Bieżanowska od Małej Góry, gdzie woda zalała drogę.

 

ZOBACZ: Niemcy. Powódź odsłoniła nazistowską kryjówkę. "Niezwykle ważne znalezisko"

 

Na ul. ks. Józefa brak przejazdu w obydwu kierunkach z powodu drzewa leżącego na jezdni, nieobsługiwane są przystanki dla linii 209,239,259 o nazwie Zaskale.

 

Z powodu awarii energetycznej do pętli Kurdwanów kursują zastępcze autobusy 750.

PKP wstrzymało część kursów

PKP Polskie Linie Kolejowe przekazały w piątek rano, że na trasie z Krakowa do Zakopanego, na odcinku między Rabą Wyżną a Sieniawą w nocy wstrzymany został ruch pociągów. Ulewne deszcze spowodowały uszkodzenie terenu obok toru.

 

Ze względów na bezpieczeństwa wprowadzono komunikację zastępczą: Przewozy regionalne, Polregio - komunikacja zastępcza na odcinku Chabówka – Zakopane.

 

ZOBACZ: IMGW ostrzega przed intensywnymi ulewami i burzami nad Polską

 

PKP Intercity - za dwa pociągi zastępcza komunikacja autobusowa – pociąg Karpaty relacji Gdynia – Zakopane ( ZKA na odc. Chabówka – Zakopane) i pociąg Witkacy relacji Gdynia - Zakopane (ZKA na odcinku Zakopane – Kraków).

 

Podróżni o zmianach w komunikacji informowani są na stacjach, przystankach oraz w pociągach.

 

Na miejscu są służby techniczne Polskich Linii Kolejowych. Na bieżąco oceniany jest stan toru oraz możliwość zabezpieczenia i wznowienia ruchu pociągów.

wys/msl / PAP / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie